“Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej!” po raz drugi

“Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej!” po raz drugi

W 26 państwach europejskich terapia III i IV linii dla chorych na zaawansowanego raka jelita grubego jest refundowana ze środków publicznych. W Polsce pacjenci wciąż o to walczą. Na razie bezskutecznie.

Pamięci Agnieszki Lasoty i Piotra Kowaliczka, zmarłych niedawno bohaterów wystawy “Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej”, poświęcona jest jej druga już odsłona. Od 6 do 12 września portrety chorych na zaawansowanego raka jelita grubego wraz z opowiedzianymi przez nich bardzo poruszającymi historiami prezentowane są przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Trzeba ją koniecznie zobaczyć i zrozumieć, że na ten nowotwór może zachować każdy.

Organizatorzy wystawy: Fundacja EuropaColon Polska, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO i  Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, chcą w ten sposób przypomnieć jeszcze raz decydentom, że chorzy na zaawansowanego raka jelita grubego chcą żyć dłużej. I że trzeba dać im szansę, aby podobnie jak pacjenci z innych krajów europejskich, mogli wrócić do pracy, spotykać się z przyjaciółmi, zajmować się dziećmi i rodziną.

Wysłaliśmy 16 petycji, apeli i listów z prośbą o udostępnienie osobom z zaawansowanym rakiem jelita grubego leczenia przedłużającego życie. Dziesiątki wypowiedzi autorytetów medycznych, rekomendacje światowych towarzystw naukowych i badania potwierdzające skuteczność  leczenia III i IV linii nie przekonały ministra zdrowia do podjęcia decyzji o refundacji. A przecież dla pacjentów z zaawansowanym i postępującym rakiem jelita grubego nie ma żadnej alternatywy po zakończeniu leczenia II linii. Nie ma żadnej innej szansy na przedłużenie życia.

[Organizatorzy wystawy “Spójrzcie nam w oczy – chcemy żyć dłużej!”]

W standardach i zaleceniach międzynarodowych towarzystw naukowych (ESMO, NCCN) rekomendowane są dwa leki w III i IV linii leczenia zaawansowanego, przerzutowego raka jelita grubego. Oba znacząco wydłużają życie chorych i oba są już refundowane w 26 krajach Europy. Wśród nich są kraje o podobnym lub niższym od Polski poziomie zamożności, np. Węgry, Słowacja, a ostatnio dołączyły do nich również Rumunia i Bułgaria.

Chorzy, po skutecznym leczeniu w dwóch pierwszych liniach, często pozostają w dobrej, a nawet w bardzo dobrej kondycji. Tacy właśnie byli Agnieszka i Piotr. Samodzielni, pracujący, nie wymagający niczyjej opieki. Ale, jak sami mówili – w pewnym momencie system ochrony zdrowia przestał ich zauważać i odeszli…

Rak jelita grubego zabija rocznie ok. 12 tys. Polek i Polaków. Codziennie z jego powodu umierają 33 osoby. Wiele z nich mogłoby nadal żyć, gdyby dano im szansę.

Organizatorzy wystawy zachęcają nie tylko do do jej zwiedzenia, ale też do podpisania petycji w sprawie pilnego dostępu do III i IV linii leczenia dla pacjentów z przerzutowym rakiem jelita grubego. Petycja dostępna jest na stronie https://www.petycjeonline.com/petycja_w_sprawie_pilnego_dostpu_do_iii_i_iv_linii_leczenia_dla_pacjentow_z_przerzutowym_rakiem_jelita_grubego

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.