4 kroki do właściwej pielęgnacji skóry wrażliwej

4 kroki do właściwej pielęgnacji skóry wrażliwej

Łagodzenie podrażnień, oczyszczanie kosmetykami do cery o szczególnych potrzebach, zapobieganie stanom zapalnym to podstawa pielęgnacji skóry wrażliwej. Sprawdź, co jeszcze możesz dla niej zrobić.

Ze względu na swoją reaktywność, skóra wrażliwa, podobnie jak naczynkowa i atopowa, powinna unikać zimna, opalania, stosowania silnie działających kosmetyków, mocnego wycierania. Nie znaczy to jednak, że nie wymaga ochrony przed starzeniem. Jak jej to zapewnić?

Krok pierwszy: odpowiednie nawilżenie

Odpowiednie, czyli jakie? Przede wszystkim przy użyciu produktów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej i atopowej. Takie zadanie idealnie spełniają emolienty.

– Emolienty to nowoczesne dermokosmetyki, których zadaniem jest bardzo skuteczne zmiękczanie, nawilżanie i natłuszczanie cery wrażliwej oraz atopowej. Co istotne, tworzą one na powierzchni skóry niewidoczną barierę ochronną, która zapobiega nadmiernej utracie wody. A przecież przesuszenie i odwodnienie to jeden z kluczowych problemów skóry atopowej, ale także i wrażliwej oraz… dojrzałej. Warto pamiętać, że z biegiem lat skóra traci naturalny kolagen, który wpływa na utrzymanie nawodnienia tkanek. W konsekwencji coraz trudniejsze staje się utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Rozwiązaniem dla wrażliwej cery dojrzałej będzie zatem stosowanie emolientów – tłumaczy Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki SOLVERX.

Krok drugi: delikatność

Skóra szczególnie wrażliwa i atopowa wymaga absolutnej delikatności podczas wszystkich procedur pielęgnacyjnych, w tym podczas demakijażu. Usuwanie zanieczyszczeń to moment, w którym wrażliwe ciało może być narażone na podrażnienia. Mocne pocieranie wacikiem, używanie bardzo ciepłej lub bardzo zimnej wody, czy twardego ręcznika może spowodować nadmierną reakcję skóry, która zareaguje zaczerwienieniem lub powstaną na niej mikrouszkodzenia. Jak wskazują kosmetolodzy, kluczem do wyciszenia skóry atopowej i zapobiegania podrażnieniom cery wrażliwej jest delikatność podczas demakijażu i pielęgnacji. A zatem: delikatny płyn lub krem micelarny, które zapobiegną konieczności pocierania (micele same „przyciągną” zabrudzenia do wacika), letnia woda i miękki ręcznik, którym – dotykając – osuszymy twarz po myciu, to podstawa! Nie zapominajmy, że miękka, wypielęgnowana i nawilżona skóra łatwiej przyjmuje kuracje anti-aging.

Krok trzeci: regularność

W przypadku skóry wrażliwej z objawami starzenia kluczowe jest regularne korzystanie z preparatów nawilżających. Niestety, jak wynika z doświadczeń kosmetologów, zwykle używamy kremów i balsamów jedynie raz lub dwa razy dziennie, a to stanowczo za mało. – Skóra atopowa wymaga zużycia 500 ml emolientu tygodniowo. To cała butelka! Jeśli nawet nie zdołasz zużyć aż tyle kosmetyku, możesz zmaksymalizować częstotliwość nawilżania, wybierając preparaty na bazie olejów naturalnych. Takie kosmetyki minimalizują odczucie tłustego filmu na skórze, dzięki czemu będziesz mogła (i chciała) stosować kosmetyki kilka razy dziennie – radzą.

Krok czwarty: ochrona przed słońcem

Mimo że kochamy słońce i opalanie, nasza skóra nie podziela naszego entuzjazmu. Bo promieniowanie słoneczne ma negatywny wpływ na cerę. Jednym ze skutków jej nadmiernej, wieloletniej ekspozycji na słońce jest fotostarzenie. Co to takiego?  To proces degeneracji i mikrouszkodzeń skóry wywołanych  przez promienie UV. Na skórze powstają zmarszczki, przebarwienia, dochodzi do utraty elastyczności.

–  W przypadku cery wrażliwej, także tej bardziej dojrzałej, zupełnie odradza się ekspozycję na słońce. Taka skóra nie tylko podlega długotrwałemu procesowi fotostarzenia, ale także jest dużo bardziej podatna na oparzenia. Nie oznacza to jednak, że “wrażliwcy” muszą spędzić lato w zamkniętym pomieszczeniu. Tu doskonale sprawdzą się kremy z wysokim SPF, czyli z filtrem  przeciwsłonecznym, najlepiej  50+ – mówi Agnieszka Kowalska.

Jak podkreślają kosmetolodzy, dobre nawyki, które służą skórze wrażliwej, to także idealny sposób wsparcia procesów anti-aging. Ochrona przeciwsłoneczna, nawilżanie i delikatna, codzienna pielęgnacja to baza, na której jeszcze skuteczniej zbudujemy młody, zdrowy wygląd.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Tym pacjentom pomoc psychologiczna jest potrzebna na każdym etapie choroby

Choroba hematoonkologiczna bardzo często spada na pacjenta i jego rodzinę niespodziewanie. I choć na przestrzeni ostatnich lat postęp medycyny jest ogromny, to na każdym etapie leczenia — od podejrzenia choroby, poprzez pobyt w szpitalu, a także po zakończeniu leczenia, pacjentowi potrzebna jest pomoc psychologiczna.