Przebieg COVID-19 zależy od rodzaju nowotworu?

Przebieg COVID-19 zależy od rodzaju nowotworu?

W czasopiśmie “Cancer Cell” opublikowano wyniki niewielkiego brytyjskiego badania klinicznego “SARS-CoV-2 for Cancer Patients”, które dowodzą odmiennego przebiegu infekcji u chorych na nowotwory lite i hematologiczne.

Do badania włączono 76 osób z rozpoznaniem litego lub hematologicznego nowotworu. 41 chorych było zakażonych SARS-CoV-2, pozostali stanowili grupę kontrolną. Co 2-4 dni wykonywano u nich badania krwi. U 24,4 proc. chorych przebieg zakażenia był bezobjawowy, u 21,9 proc. lekki, u 31,7 proc. średniociężki, a u 21,9 proc. ciężki. Duszność występowała częściej u chorych na nowotwory hematologiczne w porównaniu z nowotworami litymi.

39 proc. chorych na nowotwory krwi otrzymywało w leczeniu zakażenia koronawirusem glikokortykosteroidy i/lub leki antywirusowe. Mediana czasu eliminacji wirusa wyniosła w całej grupie 39 dni, przy czym w grupie chorych na nowotwory lite 29 dni, a wśród chorych hematologicznych aż 55 dni. Analiza 46 chorych żyjących powyżej 30 dni, dla których dostępne były pełne medyczne dane, wykazała, że u osób ze średniociężkim i ciężkim przebiegiem COVID-19 częściej rozpoznawano progresję nowotworu podczas kolejnej kontrolnej wizyty niż u chorych z lekkim przebiegiem lub u osób z grupy kontrolnej.

Po ujemnym wymazie w kierunku wirusa powrót hematologicznych parametrów do wartości wyjściowych trwał wśród chorych na nowotwory lite ok. 4-6 tygodni, natomiast wśród chorych hematologicznych obserwowano przetrwałe zaburzenia. Przeciwciała przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 stwierdzono u 75 proc. chorych (zarówno na nowotwory lite, jak i hematologiczne) i wykrywano je do 78. dnia od zakażenia. Znikały one szybciej u chorych na nowotwory lite.

U chorych na nowotwory hematologiczne częściej występowały nietypowe odpowiedzi na zakażenie w postaci braku wytworzenia przeciwciał i wydłużonej eliminacji wirusa (nawet powyżej 50 dni od pierwszego dodatniego wymazu) lub wytworzenia przeciwciał z brakiem eliminacji wirusa. U chorych na nowotwory krwi z zaburzeniami limfocytów B reakcja układu immunologicznego na zakażenie przebiegała podobnie jak w przewlekłych zakażeniach. Początkowo łagodne pobudzenie układu odpornościowego narastało z czasem. Zdaniem badaczy może to mieć znaczenie w powstawaniu odpowiedzi na szczepienie przeciwko COVID-19.

Źródło: www.cell.com/cancer-cell, Polska Liga Walki z Rakiem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.