Prof. Adam Maciejewski zdeklasował czołówkę światowych chirurgów

Prof. Adam Maciejewski zdeklasował czołówkę światowych chirurgów

Fot. NIO Gliwice

Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, prof. Adam Maciejewski, jest pierwszym Polakiem, który zdobył prestiżową nagrodę im. Marko Godiny.

Otrzymał ją podczas zakończonego kilka dni temu w Stanach Zjednoczonych dorocznego kongresu American Society for Reconstructive Microsurgery (ASRM). Towarzystwo to zrzesza ponad 950 członków z całego świata, a prof. Adam Maciejewski jest pierwszym Polakiem, który został zaproszony do tego zaszczytnego grona. Po nim dołączył do niego jeszcze prof. Łukasz Krakowczyk, który również pracuje w gliwickim Instytucie.

Najlepszy będzie odwiedzał najlepszych

Godina Travelling Fellow, bo taką nazwę nosi nagroda, którą otrzymał prof. Adam Maciejewski, to rodzaj stypendium, w ramach którego jej laureat przez 12 miesięcy ma prawo odwiedzić wybranych przez siebie kilkanaście najbardziej prestiżowych ośrodków chirurgii rekonstrukcyjnej na świecie. Ustanowiono ją kilka lat temu ku czci młodego, świetnie zapowiadającego się chirurga rekonstrukcyjnego z Ljubljany (Słowenia), który zginął w wypadku samochodowym. Jego pomysły, jak podkreśla prof. Adam Maciejewski, przekraczały ramy czasów, w których żył. Doceniono je dopiero kilka lat po jego śmierci. Nagroda jego imienia przyznawana jest nie za jedną operację rekonstrukcyjną, ale za cały dotychczasowy dorobek chirurgowi wybranemu przez kapitułę, w której zasiadają największy światowe autorytety w dziedzinie mikrochirurgii rekonstrukcyjnej.

Ośrodek w Ljubljanie, w którym pracował tragicznie zmarły Marko Godina, będzie jedynym obowiązkowym przystankiem w “podróży dookoła świata” prof. Adama Maciejewskiego – laureata Godina Traveling Fellow 2020. Wiemy, że odwiedzi również ośrodki w USA, pojedzie do Korei, zawita w Tajwanie.

Największe autorytety światowe w państwie, które szczyci się najszybszym rozwojem w niemal każdej dziedzinie medycyny, potwierdziły, że operacje przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego mają rzeczywiście tak ogromne znaczenie. Wydały one niezależny werdykt, że tu, w Gliwicach, rodzi się historia.

[prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie]

Po raz trzeci zwycięzca konkursu Best Case

Z kongresu American Society for Reconstructive Microsurgery prof. Adam Maciejewski powrócił z jeszcze jednym trofeum – nagrodą Best Case 2019, którą ASRM przyznało mu za wykonany w marcu 2019 roku pierwszy na świecie, bardzo skomplikowany przeszczep narządów szyi z jednoczesną transplantacją szpiku u sześcioletniego chłopca, który jako 13-miesięczne niemowlę połknął środek do udrożniania rur (tzw. kreta). Pokonał kilkuset lekarzy, którzy podobnie jak on ubiegali się o tę nagrodę.

Fot. NIO Gliwice

Konkurs Best Case ma do siebie, że jego zwycięzca jest wybierany w bardzo demokratyczny sposób, ponieważ poza członkami jury głosują w nim wszyscy obecni na sali i to oni mają na niego decydujący wpływ.

[prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach]

To już trzeci w karierze prof. Maciejewskiego tytuł Best Case. Dwa poprzednie otrzymał w 2014 roku za transplantację twarzy (pacjentem był 35-letni mężczyzna, którego twarz została zmasakrowana w trakcie pracy przy maszynie do cięcia kamieni) oraz w 2016 roku za złożoną transplantację narządów szyi u 37-letniego pacjenta.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?