38-letni pilot ma białaczkę. Bez przeszczepu szpiku ma niewielkie szanse

38-letni pilot ma białaczkę. Bez przeszczepu szpiku ma niewielkie szanse

38-letni Mikołaj Wrona jest pilotem samolotów pasażerskich. W listopadzie zdiagnozowano u niego ostrą białaczkę, którą można wyleczyć tylko, przeszczepiając mu szpik. Jego rodzina apeluje o rejestrację w bazie dawców szpiku.

Do niedawna byłem zdrowym człowiekiem, zresztą moja praca wymaga wykonywania regularnych badań, które nigdy nie wskazywały, że jestem na coś poważnie chory. W sobotni poranek 19 listopada usłyszałem, że zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę szpikową – wspomina Mikołaj Wrona.

Nic nie wskazywało na to, że kokpit samolotu będzie musiał zamienić na zamknięty oddział, który odizoluje go od rodziny i przyjaciół. Jeszcze niedawno spędzał czas z ukochaną rodziną — żoną Magdą, 9-letnim synem Zygmuntem (Zyziem) oraz 7-letnią Adelką (Duśką). Do tej pory razem spełniali swoje marzenia, podróżowali, cieszyli się życiem i wspólnymi chwilami. Niespodziewanie rozdzieliła ich białaczka…

Pierwsza myśl? Zacząłem kalkulować czy moje dzieci, rodzina poradzą sobie beze mnie. Ogrom informacji był przytłaczający, uczucie lęku, strachu i jednocześnie bardzo złe samopoczucie. Obecnie jestem leczony chemioterapią, ale z informacji uzyskanych od lekarzy wiem, że proces leczenia powinien zakończyć się przeszczepem szpiku, który da mi szansę pokonać chorobę mówi Mikołaj.W mojej pracy zawodowej często byłem szkolony, ale też i doświadczałem sytuacji trudnych. W końcu pilotując samolot z setkami osób na pokładzie, jestem odpowiedzialny przede wszystkim za ich życie i zdrowie. To jednak coś innego, bo kiedy znasz ryzyko i umiejętnie nim zarządzasz, jesteś spokojny. Choroba natomiast pojawia się nieoczekiwanie i zmienia w jednej sekundzie wszystko. Wiem, że muszę myśleć pozytywnie. Mam nadzieję, że niedługo będę mógł wrócić do mojej rodziny. Bardzo za nią tęsknię – dodaje.

Rodzina, przyjaciele oraz znajomi Mikołaja apelują o rejestrację w bazie dawców szpiku Fundacji DKMS.

Poruszymy niebo i ziemię, by mój brat wyzdrowiał i wrócił do nas oraz swojej wielkiej, podniebnej pasji. Każdy z Was może zwiększyć szanse na to, że Mikołaj i inni chorzy dostaną szansę na życie od dawcy szpiku. Już dziś wiadomo, że nie mogę być dla niego dawcą rodzinnym. Wszystko w Waszych rękach. Wystarczy, że zarejestrujecie się na stronie Fundacji DKMS – rejestracja jest bardzo prosta i trwa tylko kilka minut. Kilka minut, które dla mojego brata mogą być całym życiem. Każdy z Was może zostać bohaterem i ocalić życie. Wszystkie ręce na pokład – chorzy na nowotwory krwi potrzebują pomocy! – apeluje Natalia Wrona, siostra Mikołaja.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce www.dkms.pl/mikolaj

Ostra białaczka szpikowa rozwija się bardzo szybko, nawet do kilku tygodni. Dochodzi do zahamowania rozwoju i różnicowania białych krwinek, pojawienia się komórek niedojrzałych – blastów, które szybko zajmują prawie cały szpik — wyjaśnia Tigran Torosian, dyrektor medyczny Fundacji DKMS.

Jak podkreśla, jednym z najskuteczniejszych sposobów na pełne wyleczenie ostrych białaczek jest przeszczepienie alogenicznego szpiku od zgodnego dawcy.

– Standardowo leczenie rozpoczyna się od chemioterapii, której celem jest uzyskanie remisji choroby. Następnie, w zależności od skuteczności leczenia, a także czynników ryzyka nawrotu choroby, planuje się przeszczepienie szpiku. Nie u każdego chorego możliwa jest jednak transplantacja szpiku. Jeśli chory zostanie zakwalifikowany do takiej metody leczenia, kolejnym wyzwaniem jest znalezienie zgodnego dawcy. Tylko 25 proc. chorych znajduje zgodnego dawcę wśród rodziny — przede wszystkim rodzeństwa. Dla pozostałych pacjentów konieczne jest znalezienie dawcy niespokrewnionego w światowym rejestrze dawców szpiku. Obecnie w 80 proc. udaje się takiego dawcę zidentyfikować, a w 70 proc. to dawca z polskiego rejestru, którego częścią jest Fundacja DKMS — dodaje dr Tigran Torosian.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Badania profilaktyczne. Jak można zachęcić do ich wykonywania?

"Badania profilaktyczne? Nie mam czasu!" – lekarze słyszą coraz częściej od pacjentów. Rezygnacja z badań profilaktycznych może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania skrojone na miarę potrzeb współczesnego stylu życia i regularnie się badać.