Wyłoniono zwycięzców programu “Siła Kobiet”

Wyłoniono zwycięzców programu “Siła Kobiet”

- Aktualności
Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Zakończył się, trwający od października 2017 roku, program Vichy “Siła Kobiet” skierowany do organizacji pożytku publicznego, których założycielkami lub współzałożycielkami oraz osobami nadal nimi zarządzającymi są kobiety.

W ostatnim etapie programu – głosowaniu internautów, wybrano trzy zwycięskie organizacje. W kategorii Kobieta dla Społeczeństwa zwyciężyło Centrum Praw Kobiet Oddział w Gdańsku, w kategorii Kobieta dla Zdrowia – Fundacja „Rodzić po ludzku”, a w kategorii Kobieta dla Biznesu – Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”. Wszystkie zwycięskie organizacje otrzymają dotacje w wysokości 20 tys. zł.

Do programu Vichy „Siła Kobiet” zgłosiło się prawie 100 organizacji pożytku publicznego z całego kraju. Jury pod przewodnictwem dziennikarki i pisarki Pauliny Młynarskiej wybrało w grudniu 2017 roku spośród nich 15 organizacji, które przeszły do kolejnego etapu i otrzymały mikrodotacje w wysokości 2 tys. zł.

W ostatnim etapie programu internauci oddali ponad 8 tys. głosów. „Cieszę się, że finalna decyzja należała do internautów, bo wybór zwycięzców byłby ogromnie trudną decyzją. Program po raz kolejny udowodnił, że kobiety posiadają nieprawdopodobną siłę i potrafią ją wykorzystać w najlepszy możliwy sposób” – mówi Paulina Młynarska, przewodnicząca jury.  

Kim są kobiety, które kierują zwycięskimi organizacjami?

Ewa Suchnicka, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa “Bardziej Kochani”, stworzyła system wsparcia dla rodziców dzieci z zespołem Downa. Postanowiła zrobić wszystko, aby jeden dodatkowy chromosom nie był końcem świata dla tych, którym przyjdzie się z nim zmierzyć. Stowarzyszenie poprzez swoje działania pokazuje drogę wielu rodzicom dzieci z zespołem Downa, jak prowadzić normalne życie, realizować się zawodowo i prywatnie.

Urszula Nowakowska, przewodnicząca Zarządu Fundacji Centrum Praw Kobiet, od lat pomaga kobietom – ofiarom przemocy domowej. Stowarzyszenie, którym kieruje, służy im wsparciem psychologicznym i prawnym, aby mogły zyskać niezależność i siłę, które są niezbędne do tego, by stawić opór stosującym wobec nich przemoc partnerów. Bezpłatne porady prawne i psychologiczne, badania i kampanie społeczne, a także walka o zmianę przepisów prawnych, tak aby chroniły kobiety, to tylko niewielki wycinek działań prowadzonych przez Fundację.

Anna Otffinowska i Joanna Pietrusiewicz to kobiety, które stoją na czele Fundacji „Rodzić po ludzku”, odpowiedzialnej za zmianę podejścia do porodów w Polsce. Po latach piętnowania przez Fundację złych praktyk i stałego nacisku na rząd, udało się doprowadzić do powstania “Standardów opieki okołoporodowej” – jednego z nowocześniejszych w krajach UE uregulowań w tym zakresie. Działania Fundacji mają na celu wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu ich potrzeb i domaganiu się respektowania ich praw.
Dotacje, które są nagrodą w programie, zostaną przeznaczone na cele statutowe organizacji. Stowarzyszenie “Bardziej Kochani” planuje dalszy rozwój dotychczasowych aktywności skierowanych do matek dzieci z zespołem Downa, w tym m.in. rozwój infolinii i grup wsparcia. Gdański oddział Centrum Praw Kobiet zamierza zrealizować kompleksowy, spójny i długofalowy projekt na rzecz kobiet doświadczających przemocy, który pomógłby im pokonać lęk, skrajnie niską samoocenę i utratę wiary w możliwość zmiany. Najbliższe plany Fundacji „Rodzić po ludzku” to “Tydzień Godnego Porodu” – ogólnopolskie wydarzenie, w ramach którego lokalne aktywistki w różnych miastach Polski zorganizują dla kobiet imprezy promujące zapisy “Standardów opieki okołoporodowej” i poszerzające ich świadomość kobiet na temat przynależnych im praw.
Szczegóły na temat zwycięskich organizacji, ich planów na przyszłość oraz kobiet stojących za ich sukcesem można znaleźć na stronie www.poczujswojasile.pl

 

CZYTAJ TEŻ:

http://healthyandbeauty.pl/zaglosuj-na-sile-kobiet/

http://healthyandbeauty.pl/poczuj-swoja-sile-i-nie-boj-sie-byc-silna/

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Jak odciążyć kręgosłup, aby służył na lata

Nieodpowiednie krzesło, źle ustawiony monitor komputera, nieumiejętne korzystanie