Polacy chcą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia

Polacy chcą zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia

Fot. Pixabay.com

Chcemy zwiększenia wydatków na leczenie, bo dotychczasowe nakłady na ochronę zdrowia są niewystarczające – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Pracodawców RP.

Skąd wziąć dodatkowe pieniądze na ten cel? Według respondentów najlepiej z budżetu, dokonując w nim odpowiednich przesunięć. Ale 39 proc. Polaków nie ma nic przeciwko zwiększaniu składki zdrowotnej, o ile doprowadzi to do skrócenia kolejek do lekarza i zwiększenia dostępności do diagnostyki i leczenia.

Pamiętajmy, że już dopłacamy miliardy z prywatnej kieszeni. Tylko w ubiegłym roku, jak wynika z danych GUS, Polacy wydali na swoje zdrowie aż 27,7 mld złotych z domowego budżetu. Okazuje się więc, że przeciętny miesięczny wydatek na osobę wyniósł około 60 złotych. Tworzy się niebezpieczna sytuacja, bowiem dotychczasowe nakłady na publiczną ochronę zdrowia, zarówno z ubezpieczenia zdrowotnego, jak i z budżetu państwa, są niewystarczające w obliczu zmian demograficznych w naszym społeczeństwie – podkreśla Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP.

Koszty wykonywania świadczeń medycznych ciągle rosną, tymczasem ich wycena od pięciu lat pozostaje na tym samym poziomie. Zdaniem ekonomistów powoduje to wzrost zadłużenia placówek medycznych oraz ogranicza rozwój i poprawę jakości usług. Tymczasem pacjenci są coraz bardziej świadomi i wymagający. Chcą być leczeni na europejskim poziomie.

Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP, nie pozostawia jednak żadnych złudzeń.

Bez dodatkowych środków sytuacja polskich pacjentów nie tylko nie będzie lepsza, ale będzie się systematycznie pogarszać. Nasze społeczeństwo się starzeje, więc coraz więcej Polaków będzie wymagało opieki. W Polsce koszty tej opieki będą rosły szybciej niż w innych krajach, bo niskie zarobki i brak personelu medycznego powodują presję płacową, która doprowadzi do podwyżek wynagrodzeń – ostrzega Anna Rulkiewicz.

Jej zdaniem, aby Polacy odczuli wyraźną poprawę, wzrost nakładów musi być “odpowiednio wysoki”.

Jako pacjenci cały czas mamy nadzieję, że wkrótce zdrowie stanie się jednym z priorytetów państwa – podkreśla Monika Zientek, członek zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów (PUOP), prezes  Stowarzyszenia „3majmy się razem”.

Pracodawcy RP oraz eksperci z innych instytucji od lat zwracają uwagę, że polski system ochrony zdrowia wymaga zmian. Jego funkcjonowanie można poprawić, ale wymaga nie tylko zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia, ale również uszczelnienia i racjonalizacji wydatków w sektorze.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.