Fundacja DKMS podsumowała ubiegły rok. W jej bazie zarejestrowano 107 316 nowych potencjalnych dawców szpiku oraz 1330 faktycznych dawców. Szansę na drugie, zdrowe życie otrzymało wielu chorych, dla których przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych było często jedyną szansą na pokonanie nowotworu krwi.
Nowi potencjalni dawcy szpiku to nadzieja dla osób, które wymagają przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego”, a dla których w światowej bazie dawców szpiku, liczącej ponad 38 mln osób, nie ma zgodnej z nimi osoby. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania i dopasowanie dawcy i biorcy są tak trudne. Nowi potencjalni dawcy szpiku zwiększają szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla pacjenta walczącego z nowotworem krwi.
W 2021 roku w ośrodkach w całym kraju przeprowadzono 1336 zabiegów pobrań od 1330 dawców z bazy Fundacji DKMS. 90 proc. donacji odbyło się za pomocą aferezy, czyli pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, a pozostałe 10 proc. stanowiły pobrania metodą z talerza kości biodrowej.
Szansę na życie otrzymało 265 pacjentów z Polski i 1098 z zagranicy. Najczęściej krwiotwórcze komórki macierzyste od dawców z Polski podróżowały do pacjentów z USA, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, ale również do Iranu (jedno pobranie), Singapuru (jedno pobranie) czy Republiki Południowej Afryki (dwa pobrania).
Liczba pobrań oraz odległe kierunki, do jakich podróżował woreczek z życiem, pokazują, jak ważna jest idea dawstwa szpiku dla pacjentów walczących z nowotworami krwi – zarówno w ujęciu lokalnym, jak i globalnym.
Do akcji rejestracji włączyli się uczniowie i studenci
W ubiegłym roku do bazy dawców szpiku Fundacji DKMS można było dołączyć podczas akcji rejestracji, a było ich aż 2195! Rejestracje odbywały się zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. 63 akcje zostały zorganizowane dla konkretnych pacjentów, którzy potrzebowali pomocy niespokrewnionego dawcy szpiku.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się akcje edukacji i rejestracji, zorganizowane w ramach projektu HELPERS’ GENERATION. W 2021 roku, dzięki zaangażowaniu 228 studenckich liderów, do bazy Fundacji DKMS dołączyło ponad 8000 osób z 86 uczelni!
Nowi potencjalni dawcy szpiku dołączyli także dzięki edukacyjnemu projektowi #KOMÓRKOMANIA. Fundacja DKMS zorganizowała 186 akcji rejestracji, podczas których do bazy dawców dołączyło 4225 osób. Nowym elementem projektu było uruchomienie profilu #KOMÓRKOMANII na Instagramie oraz wizyty Fundacji DKMS w 53 szkołach z województw: wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i opolskiego, a także czterech kuratoriach oświaty. Fundacja DKMS przeprowadziła w 2021 roku prelekcje dla 1500 uczniów.
Łącznie w 2021 roku do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS dołączyło 107 316 nowych potencjalnych dawców. 68 663 z nich zarejestrowało się online, zamawiając bezpłatny pakiet ze strony www.dkms.pl, a 38 653 osoby dołączyło podczas zorganizowanych akcji stacjonarnych.
W Klubie Dawcy – społeczności dawców faktycznych, do której należy już ponad 1 600 osób, w w pierwszej połowie roku odbyło się 13 wirtualnych spotkań regionalnych, podczas których członkowie klubu mogli poznać innych dawców ze swojej okolicy. Spotkania były okazją do wzajemnej motywacji i wymiany pomysłów na szerzenie idei dawstwa szpiku. Dawcy z klubu, obok zdrowej już kilkuletniej Hani, byli bohaterami najnowszej kampanii społecznej „Bez względy na dystans, łączą nas geny”. Ich historie pokazują, że idea dawstwa szpiku nie ma granic.
Fundacja DKMS wspiera pacjentów i szpitale
Ponad 4,5 mln zł Fundacja DKMS przeznaczyła w 2021 roku na różne działania podejmowane w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów. Filary programu stanowiły aktywności wspierające pacjentów: współpraca z organizacjami działającymi na rzecz chorych na nowotwory krwi oraz wspieranie pacjentów w zakresie diety, pomocy psychologicznej i rehabilitacji. Ważnym elementem programu było także wspieranie rozwoju polskiej hematoonkologii, poprzez finansowanie niekomercyjnych badań klinicznych i Grant Naukowy Fundacji DKMS, a także pomoc szpitalom w zakupie urządzeń medycznych, a także w zakresie budowy, rozbudowy i remontów oddziałów.
Największą pulę środków – 3 561 934,58 zł – w 2021 roku przeznaczono na wsparcie klinik hematologii i oddziałów transplantacji szpiku działających na terenie całego kraju. Dzięki przekazanym darowiznom 9 szpitali zakupiło łóżka do sal pacjentów oraz sprzęt, a także urządzenia medyczne służące do diagnostyki i codziennej opieki nad chorymi.
– 2021 rok zakończyliśmy z poczuciem wypełnionej misji i ogromną dumą. Baza Dawców Fundacji DKMS liczy obecnie ponad 1 700 000 aktywnych dawców, spośród których ponad 9900 oddało cząstkę siebie. W minionym roku kontynuowaliśmy niezwykle ważny dla nas projekt – Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji. Wsparliśmy ośrodki hematoonkologiczne poprzez zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz inwestycje infrastrukturalne, a razem z organizacjami działającymi na rzecz chorych zrealizowaliśmy szereg projektów skierowanych do pacjentów. Wszystko po to, aby pomagać pacjentom od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS. – W imieniu Fundacji DKMS z całego serca dziękujemy za ten wspólny rok, który upłynął pod znakiem licznych aktywności, nadziei i szans na życie, które otrzymali pacjenci zarówno w Polsce, jak i na świecie. Bardzo dziękujemy wszystkim dawcom, którzy, gdy zadzwonił telefon z informacją, że na ich pomoc czeka pacjent, bez wahania powiedzieli „tak”. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i studentom, którzy włączyli się w liczne akcje rejestracji – to dzięki waszemu zaangażowaniu i propagowaniu idei dawstwa szpiku w swoim otoczeniu pacjenci znajdują swoich „bliźniaków genetycznych”. Te 1330 szans na życie i 107 316 nowych potencjalnych dawców szpiku to efekt wspólnego działania setek, a nawet tysięcy osób, których łączy idea dawstwa szpiku – dodaje.
Czytaj także:
Szansa dla dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną
Ty też możesz zostać dawcą szpiku i komórek macierzystych
Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Pacjenci dziękują za szansę na drugie życie