Pora na peeling chemiczny

Pora na peeling chemiczny

Fot. Pixabay.com

Peeling chemiczny odświeża cerę, usuwa warstwę rogową z naskórka, wygładza powierzchnię skóry, ujednolica jej koloryt, poprawia jędrność i elastyczność, pobudza produkcję nowego kolagenu i elastyny w głębszych warstwach skóry właściwej. 

Peeling chemiczny to nic innego jak kontrolowane złuszczanie naskórka za pomocą  dobranej indywidualnie do stanu i potrzeb skóry substancji chemicznej (np. kwasu migdałowego, mlekowego, jabłkowego, cytrynowego, glikolowego, pirogronowego, trójchlorooctowego, fenolu), która najpierw uszkadza naskórek, aby pozbawić go martwych komórek, a następnie regeneruje, rozjaśnia i wygładza skórę.

Rodzaj peelingu chemicznego dostosowany do potrzeb

W celu poprawy wyglądu ziemistej i szorstkiej skóry stosowane są zwykle kwasy: migdałowy, glikolowy, salicylowy, pirogronowy, trójchlorooctowy lub retinol. W pozbyciu się przebarwień pomoże połączenie kilku substancji. Na zmarszczki i wiotką skórę zalecane są kwasy: migdałowy, glikolowy, salicylowy i trójchlorooctowy. W leczeniu trądziku skuteczny będzie kwas migdałowy i salicylowy, a zmian potrądzikowych – kwasy pirogronowy i trójchlorooctowy.

W zależności od zastosowanej substancji chemicznej, trzeba liczyć się z krótszym lub dłuższym okresem gojenia skóry. W przypadku peelingu glikolowego, stosowanego u osób z trądzikiem, przebarwieniami i powierzchownymi zmarszczkami, okres ten jest krótki – wynosi kilka dni. Podobnie po użyciu kwasu migdałowego, stosowanego w celu odmłodzenia skóry, zmniejszania widocznych porów, ale też leczenia łojotoku i zaburzeń rogowacenia – w ciągu 2-3 dni po zabiegu naskórek delikatnie złuszcza się.

Peeling salicylowy, który można zastosować nie tylko w celu odnowy naskórka i pobudzenia fibroblastów do produkcji kolagenu, ale również w aktywnym trądziku, powoduje duże, ale na szczęście przemijające podrażnienie. Jeszcze silniejszą reakcję skóry wywołuje peeling pirogronowy, dobrze sprawdzający się w przypadku skóry dojrzałej. Podczas zabiegu pojawia się zwykle intensywny rumień.

Najsilniejszy działanie drażniące towarzyszy peelingowi z użyciem kwasu trójchlorooctowego, który przy wyższych stężeniach (rzędu 35-50 proc.) może spowodować blizny, przebarwienia pozapalne i odbarwienia na skórze. Trzeba go więc używać bardzo ostrożnie. Osobą właściwą do wykonywania takiego zabiegu jest dermatolog.

Najlepsze efekty daje seria 4-5 zabiegów wykonywanych w odstępie 2 tygodni. Po każdym zabiegu nie nakładamy makijażu i nie opalamy się. Zalecane jest również  stosowanie kremu łagodzącego oraz – niezależnie od pory roku – pełnej ochrony przeciwsłonecznej (krem o wartości SPF 50+).

Kiedy peelingu chemicznego nie należy wykonywać?

Są sytuacje, w których peelingu chemicznego wykonywać nie można. Według specjalistów z warszawskiej Kliniki Optimum zabieg ten jest przeciwwskazany w następujących przypadkach:

  • niedawne operacje twarzy, świeże blizny;
  • opryszczka (aktywna, nawrotowa), inne choroby wirusowe (mięczak zakaźny, brodawki wirusowe) lub aktywne choroby bakteryjne;
  • aktywne choroby zapalne skóry (wyprysk, łuszczyca);
  • naświetlanie promieniami RTG;
  • leczenie izotretynoiną;
  • skłonność do bliznowacenia;
  • choroby autoimmunologiczne (toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina);
  • ciemny fototyp skóry;
  • niedawna intensywna ekspozycja na słońce lub solarium;
  • ciąża i okres karmienia;
  • krioterapia w ciągu ostatnich 6 miesięcy;
  • otwarte rany, nadżerki i wydrapania;
  • alergia na substancje złuszczające zawarte w peelingu;
  • nierealne oczekiwania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.