Skąd Polki czerpią wiedzę na temat badań w ciąży?

Skąd Polki czerpią wiedzę na temat badań w ciąży?

Fot. Pixabay.com

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w raporcie Instytutu Monitorowania Mediów i marki Pregnabit, który powstał w oparciu o analizę ponad 5 tys.  postów w mediach społecznościowych, artykułów na portalach i blogach oraz komentarzy na forach opublikowanych w styczniu i lutym 2018 roku.

Z raportu wynika, że kobiety w ciąży tworzą w internecie bardzo dużą i zaangażowaną społeczność dzielącą się między sobą informacjami m.in. na temat badań i opieki okołoporodowej. O samym USG i KTG powstaje miesięcznie średnio ponad 3 tysięcy publikacji. W 54 proc. przypadków wzmianki o badaniach okołoporodowych pojawiają się na forach internetowych lub Facebooku. Jakich informacji kobiety w ciąży szukają w sieci? Czy ich wiedza na temat badań jest wystarczająca?

Kontrola stanu dziecka oraz przebiegu ciąży jest bardzo ważnym elementem opieki zdrowotnej nad kobietą, pozwalającym na wczesne wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości. Mamy świadomość, że mimo wielkiej liczby publikacji na temat badań okołoporodowych, nie wszystkie mamy zdają sobie sprawę z ich wagi. Nie wiedzą też, czego się spodziewać, o co zapytać lekarza, gdzie szukać wiarygodnych informacji. Potwierdza to nasz raport – mówi dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa, dyrektor ds. medycznych marki Pregnabit.

Według danych Instytutu Monitorowania Mediów, badania medyczne w trakcie ciąży to temat podejmowany przede wszystkim na portalach (34 proc.), forach internetowych (28 proc.), a także na Facebooku (26 proc.). A to oznacza, że ponad połowa wzmianek pojawia się w internetowych dyskusjach, w których przyszłe mamy dzielą się swoimi doświadczeniami i zwracają się z konkretnymi pytaniami. Można wysnuć wniosek, że dla kobiet w ciąży informacje dostępne w mediach są niewystarczające lub po prostu wolą one porozmawiać z kimś, kto miał podobne doświadczenia, dlatego szukają odpowiedzi wśród innych ciężarnych.

Autorki postów zamieszczanych na forach pytają np., w których etapach ciąży powinny wykonywać kolejne badania, jak się do nich przygotować, co zabrać ze sobą do szpitala. Konsultują między sobą wyniki badań oraz szukają drugiej opinii po otrzymaniu zaleceń od lekarza, jeśli mają jakieś wątpliwości.

W innych branżach dyskusje zdecydowanie przenoszą się do mediów społecznościowych. Dlaczego akurat kobiety w ciąży przywiązały się do rozmów na forach? Myślę, że jednym z głównych powodów jest anonimowość, w końcu rozmowy dotyczą często bardzo intymnych, osobistych spraw. Duże znaczenie ma też poczucie przynależności i  wsparcia, a także wygoda, bo odpowiedzi pojawiają się błyskawicznie – mówi Magdalena Pawłowska z Instytutu Monitorowania Mediów.

W kontekście badań w ciąży najczęściej powstają publikacje na temat USG – średnio ponad 2 tys. materiałów miesięcznie. Co miesiąc można również znaleźć blisko 1 tys. treści o KTG, znacznie mniej o TSH, morfologii czy glukozie.

Z pogłębionej analizy publikacji dotyczących KTG wynika, że niemal 60 proc. treści pochodzi z forów internetowych, 19 proc. z Facebooka, a 13 proc. to artykuły na portalach. Wzmianki o KTG w dyskusjach na forach przeważnie pojawiają się w kontekście porównywania doświadczeń i wyników badań. We wpisach kobiety zdają relacje z wizyty lub polecają koleżankom wykonanie kardiotokografii jako odpowiedź na opisywane dolegliwości i niepokoje.

To zupełnie naturalne, że kobiety w ciąży martwią się o stan dziecka i swoimi obawami dzielą się z innymi ciężarnymi na forach. Cieszymy się, że znajdują w internecie miejsca, gdzie mogą zapytać o nurtujące je kwestie. Wiedzę zdobytą podczas internetowych dyskusji warto jednak zweryfikować, a jeśli są powody do niepokoju, niezwłocznie udać się do lekarza na badanie. Szybkie wykrycie wszelkich nieprawidłowości może uratować zdrowie, a nawet życie dziecka – tłumaczy Patrycja Wizińska-Socha z firmy Nestmedic, która opracowała i wdrożyła teleKTG Pregnabit – przenośne urządzenie do wykonywania badania KTG w dowolnym miejscu i czasie.

Pełny raport dostępny jest na www.pregnabit.com/dla-rodzicow/raport-marki-pregnabit-i-instytutu-monitorowania-mediow-2018/.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like

Szansa na nowy lek dla dzieci chorych na przewlekłe zapalenie wątroby typu C

Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Wojewódzki Szpital Zakaźny w