Pasternak, topinambur i brukiew w nowej, przepysznej odsłonie

Pasternak, topinambur i brukiew w nowej, przepysznej odsłonie

Fot. Maja Marklowska-Dzierżak

Słodkawy pasternak, korzenny topinambur, szparagowa skorzonera, gorzkawy jarmuż, ostra brukiew, kolorowe marchewki. Tomasz Purol, szef kuchni Blow Up Hall w poznańskim Starym Browarze wie najlepiej, jak wyczarować z nich smakowite dania.

Autor książki “Warzywniak. Zapomniane smaki” poprowadził dzisiaj warsztaty kulinarne, zorganizowane przez Wydawnictwo Pascal w salonie wystawowym Miele w Warszawie. Pod jego okiem zaproszeni dziennikarze i blogerzy kulinarni przygotowali pięć różnych potraw, które później z apetytem skonsumowaliśmy przy wspólnym stole, pięknie nakrytym białym obrusem  🙂

W ruch poszły noże, którymi trzeba było obrać, a później pokroić warzywa, które królowały w staropolskiej kuchni, a potem zostały zapomniane. Tomasz Purol, zwycięzca 5. edycji programu Top Chef, który zachwycił jurorów wyjątkową wyobraźnią i umiejętnością łączenia pozornie odległych od siebie smaków, zaraził nas swoim gustem kulinarnym.

Pewnie jesteście ciekawi, jakie dania wyszły spod jego i naszych rąk?

 

Krem z pasternaku z pikantną wieprzowiną (z polędwiczek) i oliwą z zielonej pietruszki

Smażona krewetka z kaszą jaglaną i purée z jarmużu

Frytki z brukwi z sosem tatarskim

Gotowana skorzonera z purée z gruszki i chrupkami z kaszy gryczanej

Karmelizowany topinambur z purée z żurawiny

Wszystkie potrzebne składniki przygotowywane były na miejscu, z sosem tatarskim włącznie. Nie wierzycie? To rzućcie, proszę, okiem na poniższe zdjęcie.

Z prawej nasz mistrz – Tomasz Purol

 

Przepisy na super dania z zapomnianych warzyw znajdziecie w przepięknie wydanej książce “Warzywniak. Zapomniane smaki” Wydawnictwa Pascal (www.pascal.pl). Zachęcam do wykorzystania ich w waszej kuchni. Czekają was niezapomniane doznania smakowe 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?