Pakiet onkologiczny nie zastąpi Breast Unitów

Pakiet onkologiczny nie zastąpi Breast Unitów

Zamiast zapewnienia pacjentkom kompleksowego leczenia raka piersi w wyspecjalizowanych ośrodkach spełniających wysokie standardy potwierdzone certyfikatem, w Polsce zdecydowano się pójść na skróty i, rezygnując z utworzenia sieci Breast Unitów, wbrew protestom środowiska lekarskiego wprowadzić pakiet onkologiczny. Federacja Stowarzyszeń Amazonki i Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, popierane przez 8 organizacji zrzeszających aktywne kobiety i 4 organizacje działające na rzecz kobiet chorych na raka piersi, apelują do polskich władz, żeby przestały lekceważyć unijne zalecenia i stworzyły sieć ośrodków kompleksowego leczenia raka piersi.

Od lat walczymy o zgodne z unijnymi standardami warunki leczenia kobiet chorych na raka piersi w Polsce, ale nasz głos jest ignorowany – mówią Elżbieta Kozik i Krystyna Wechmann, reprezentujące organizacje Polskie Amazonki – Ruch Społeczny i Federację Stowarzyszeń Amazonki. – Dzięki połączeniu sił możemy osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Razem nie damy się zbyć wymijającymi odpowiedziami – zapewniają.

Już w październiku 2014 r., kiedy okazało się, że bez jakichkolwiek wyjaśnień został wycofany projekt zarządzenia prezesa NFZ w sprawie odrębnego kontraktowania kompleksowego leczenia raka piersi, obie organizacje powołały do życia  inicjatywę pacjencką Dialog. I zaprosiły do współpracy z nią inne kobiety, m.in. ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet, Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Ligi Polskich Kobiet i Rady Krajowej Kół Gospodyń Wiejskich. Swoje wsparcie dla działań Dialogu zadeklarowały również: Fundacja Onkologiczna Osób Młodych Alivia, Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie, Fundacja Onkocafe oraz Fundacja Np pasaRak.

Koncepcja tzw. Breast Units została opracowana 15 lat temu. Jest to model opieki nad chorymi na raka piersi, polegający na stworzeniu sieci wyspecjalizowanych ośrodków prowadzących kompleksowe i skoordynowane leczenie według jednakowych, standaryzowanych zasad. Taki system jest uważany za optymalny pod względem skuteczności diagnostyki, terapii, pielęgnacji i długoterminowego monitorowania stanu zdrowia pacjentek. (…) Rezolucja Parlamentu Europejskiego z 2006 r. oraz tzw. Pisemna Deklaracja PE nr 71 z 2009 r. stanowczo zalecają wszystkim krajom Unii Europejskiej stworzenie sieci Breast Units. Polska te zalecenia lekceważy” – napisały w liście otwartym do prezydenta Bronisława Komorowskiego, premier Ewy Kopacz, marszałków Sejmu i Senatu oraz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Domagają się w nim powrotu do prac nad zarządzeniem prezesa NFZ w sprawie odrębnego kontraktowania kompleksowego leczenia raka piersi, którego projekt “został przyjęty z wielką nadzieją przez onkologów i środowisko Amazonek”. Mimo że trafił już do konsultacji społecznych, ostatecznie został wycofany pod pretekstem wprowadzenia pakietu onkologicznego. Pakietu, na którym nie tylko onkolodzy, ale i lekarze innych specjalności nie zostawili suchej nitki.

To rozwiązanie nie sprawdziłoby się nawet w weterynarii – mówią o pakiecie onkologicznym.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.