Onkoprzestrzeń Filmowa, czyli uzdrawianie przez sztukę

Onkoprzestrzeń Filmowa, czyli uzdrawianie przez sztukę

Czy sztuka może pomóc w chorobie nowotworowej? Czy chorobie można z jej pomocą zagrać na nosie? Czy można wytańczyć sobie zdrowie? Organizatorzy I Warszawskich Spotkań Onkoprzestrzeń Filmowa, które 23 lutego odbędą się w Kinie Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej, na wszystkie pytania odpowiadają twierdząco.

W programie tego wydarzenia znalazły się projekcje filmów, zajęcia terapeutyczne, wystawa rysunku i malarstwa, spotkania z ciekawymi gośćmi, a także potańcówka!

Onkoprzestrzeń Filmowa to jeden z projektów realizowanych w ramach Onkoprzestrzeni Kreatywnej, której pomysłodawcą jest Maria Poszwińska. To ona stworzyła warsztatowo-filmowy projekt terapeutyczno-artystyczny promujący arteterapię, techniki relaksacyjne i antystresowe oraz różne formy aktywności w procesie leczenia onkologicznego.

Celem tej inicjatywy jest przywracanie pacjentom nadziei i afirmacji życia dzięki wykorzystaniu szeregu kreatywnych i relaksacyjnych technik artystycznych. Onkoprzestrzeń Kreatywna ma za zadanie kreowanie pozytywnego myślenia wśród osób zmagających się z chorobą, a także wsparcie ich bliskich i osób na co dzień zawodowo zajmujących się pracą z chorymi – psychoonkologów, terapeutów, lekarzy.

Kiedy dotyka nas choroba, powinniśmy uświadomić sobie naszą podmiotowość, zmobilizować siły i przekierować swoją uwagę z choroby na zdrowie. Dlatego naszym celem jest pobudzanie świadomości i uczenie osób dotkniętych nowotworami, ich bliskich i przyjaciół, że aktywna postawa wobec życia może ich wspierać w trudnych chwilach i pomagać powrócić do normalnego życia mówi Maria Poszwińska, która 20 lat temu również zmagała się z chorobą nowotworową.

Jak pokazują liczne badania, wyjście naprzeciw lękom, bezradności, poczuciu przygnębienia czy osamotnienia mobilizuje układ odpornościowy i wzmacnia efekt leczenia. Dlatego Onkoprzestrzeń postawiła sobie za cel promocję nowego rozumienia zdrowienia i nowych, kreatywnych postaw wobec choroby, tak aby słowo “rak” nie kojarzyło się z wyrokiem śmierci i wycofaniem z wszelkiej społecznej i kreatywnej aktywności.

W ramach projektu prowadzone są warsztaty twórcze i spotkania terapeutyczno-artystyczne, a przede wszystkim realizowane są filmy pokazujące pozytywne historie życia z i po chorobie nowotworowej.

I Warszawskie Spotkania Onkoprzestrzeń Filmowa odbędą się w Kinie Elektronik. W programie m.in. bezpłatny pokaz filmów “Kantata na cztery skrzydła”, “Muzykoterpia – zdrowienie przez sztukę”, “Amazonki”, “Wewnętrzna moc” i “Hałasowanie”, a także spotkania z twórcami i zaproszonymi gośćmi. Istnieje możliwość wzięcia udziału w autorskich warsztatach z Judy Turan i dr Elżbietą Galińską, a wieczorem zaplanowano potańcówkę z Jackiem Hałasem.

Udział w I Warszawskich Spotkaniach Onkoprzestrzeń Kreatywna jest bezpłatny. Jednak ze względu na kameralny charakter warsztatów konieczne są wcześniejsze zapisy.

  • na warsztaty aktorskie Judy Turan: judyturan@gmail.com
  • na warsztaty muzykoterapii dr Elżbiety Galińskiej: elgal@sadyba.elartnet.pl.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Twórczość i Dokumentacja, Warszawska Szkoła Filmowa i Kino Elektronik.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?