Od 7 lat grają wspólnie z WOŚP dla chorych na nowotwory krwi

Od 7 lat grają wspólnie z WOŚP dla chorych na nowotwory krwi

Co łączy Fundację DKMS i Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Odpowiedź jest prosta: pomoc potrzebującym. Od siedmiu lat grają wspólnie na rzecz chorych na nowotwory krwi.

Dzięki tej współpracy i ogromnemu zaangażowaniu rzeszy wolontariuszy zorganizowano 735 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, podczas których do bazy dawców Fundacji DKMS dołączyło 18 797 osób. Aż 63 dawców podarowało cząstkę siebie potrzebującym pacjentom z ponad 20 krajów. To pokazuje, jak wielką moc ma pomoc! Podczas tegorocznego finału wolontariusze również zachęcają do dołączenia do bazy dawców szpiku, ale tym razem rejestracja odbędzie się online.

Na świecie co 27 sekund, a w Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Dla wielu chorych często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczepienie szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy, tzw. bliźniaka genetycznego. Żeby biorca mógł otrzymać krwiotwórcze komórki macierzyste, musi pasować z dawcą w zakresie antygenów zgodności tkankowej HLA, a układ ten daje aż 5 miliardów kombinacji! To właśnie sprawia, że poszukiwania zgodnego dawcy są tak trudne. Prawdopodobieństwo jego znalezienia wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu do nawet 1 do kilku milionów!

Na całym świecie jest ponad 37 milionów potencjalnych dawców szpiku, w bazie Fundacji DKMS ponad 1,7 mln osób, a mimo to nadal nie wszyscy pacjenci znajdują swojego “bliźniaka genetycznego”. Każda osoba, która podejmuje świadomą decyzje o rejestracji, zwiększa szansę na wyzdrowienie pacjenta hematoonkologicznego – dziecka, dorosłego, osoby starszej.

Podczas tegorocznego, 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ze względu na pandemię COVID-19, Fundacja DKMS nie mogła zorganizować stacjonarnej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, jak odbywało się to w latach poprzednich. Pomimo tych trudności, dawcy szpiku mogą dalej pomagać i dawać nadzieję chorym na całym świecie. Tegoroczna rejestracja odbywa się online i każdy chętny może bezpłatnie zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Wystarczy wejść na stronę  www.dkms.pl/wosp2021, wypełnić formularz, a później już tylko sprawdzać skrzynkę pocztową w oczekiwaniu na pakiet rejestracyjny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Wrocław. Drag queens o profilaktyce HIV/AIDS

W najbliższą sobotę (30 marca) w klubie Surowiec przy ul. Ruskiej 46A we Wrocławiu wystąpią polskie drag queens: Zicola, Aurora i Ciotka Aktywistka. Oprócz zapewnienia publiczności świetnej zabawy, ich występy mają na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę HIV/AIDS.