Nowe wytyczne w sprawie diagnostyki i leczenia AZS

Nowe wytyczne w sprawie diagnostyki i leczenia AZS

Fot. pixabay.com

Eksperci z czterech medycznych towarzystw naukowych opracowali nowe rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia atopowego zapalenia skóry (AZS).

W skład zespołu ekspertów weszli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Na jego czele stanął prof. Roman J. Nowicki, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W przygotowanych przez ten zespół rekomendacjach mowa jest o konieczności objęcia pacjenta odpowiednią opieką lekarską nie tylko w zakresie dermatologii i alergologii, ale również pediatrii czy psychiatrii oraz o zapewnieniu mu dostępu do nowoczesnego leczenia.

Terapia atopowego zapalenia skóry powinna nie tylko skutecznie eliminować kliniczne objawy choroby, zapobiegać zaostrzeniom i powikłaniom, ale również poprawiać jakość życia pacjentów.

[prof. Roman J. Nowicki, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego]

Eksperci podkreślają, że zarejestrowany nowy lek biologiczny, przeciwciało monoklonalne, które hamuje szlak interleukiny 4 i 13, nie jest jeszcze w Polsce refundowany. Czekają na niego przede wszystkim pacjenci dotknięci ciężką i średnio nasiloną postacią atopowego zapalenia skóry, oraz ich lekarze. W badaniach klinicznych lek ten, jak podkreślają uczestniczący w nim lekarze, już w ciągu pierwszego tygodnia stosowania przywracał pacjentom radość życia i zdolność do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Czym jest atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób skóry, dotykająca około 15-30 proc. dzieci i 2-10 proc. dorosłych. W przypadku dorosłych pacjentów, częściej występuje u kobiet od 30. roku życia i mężczyzn po 65. roku życia. Objawia się uporczywym, trudnym do opanowania świądem, widocznymi na skórze nawracającymi zmianami zapalnymi i nieestetycznymi sączącymi się ranami.

Świąd jest tak silny, że pacjenci nie są w stanie nad nim zapanować. Drapią się do krwi. Zadają sobie ból, byleby tylko na chwilę swędzenie ustało. Ponad 91 proc. pacjentów odczuwa piekący przenikliwy ból, który nie pozwala im normalnie funkcjonować. Wpływa na efektywność w pracy, relacje z domownikami, relacje społeczne.

[Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych]

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem o podłożu genetycznym. Bolesne zmiany zapalne, które towarzyszą chorym, pojawiają się na skórze, na dużych i wrażliwych częściach ciała, najczęściej w zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi.

Atopowe zapalenie skóry pociąga za sobą inne choroby

Wbrew powszechnej opinii, atopowe zapalenie skóry nie jest tylko wysypką, ani schorzeniem wyłącznie wieku dziecięcego. To poważna dermatoza alergiczna, która często oprócz efektów widocznych na skórze niesie za sobą również inne groźne dla zdrowia i życia pacjenta choroby. U około 34 proc. chorych na AZS dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa, u 20–35 proc. do rozwoju astmy, a u 15 proc. do wystąpienia klinicznych objawów alergii pokarmowej.

Wśród chorób towarzyszących AZS coraz częściej obserwuje się zespół metaboliczny, zespół jelita drażliwego, choroby sercowo-naczyniowe, psychiczne, neurologiczne, a także szereg innych chorób immunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane (SM), choroba Hashimoto, łysienie plackowate czy reumatoidalne zapalenie stawów.

“Specyfika AZS i wieloaspektowość tej choroby wymaga od nas, lekarzy, nowego, kompleksowego podejścia zarówno do jej leczenia, jak i do samego pacjenta” – podkreślają autorzy najnowszych rekomendacji diagnostyczno-terapeutycznych dotyczących atopowego zapalenia skóry.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?