Nosisz „kontakty”? Nie rezygnuj z nich teraz!

Nosisz „kontakty”? Nie rezygnuj z nich teraz!

Fot. pixabay.com

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Okulistycznego jest jasne: w czasie epidemii COVID-19 można nosić soczewki kontaktowe.

Odkąd wybuchła epidemia, w mediach pojawiały się różne informacje na ten temat. Nie brakowało opinii, wypowiadanych przez okulistów, że ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, lepiej zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych na rzecz okularów.

Głos zabierają eksperci

Ze względu na brak jednoznacznego stanowiska w tej sprawie, głos zabrali eksperci z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, którego prezesem jest prof. Jacek Szaflik, oraz prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, którzy wspólnie opracowali zalecenia dotyczące stosowania soczewek kontaktowych w trakcie pandemii COVID-19. Dokument został skonsultowany i zaakceptowany przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Według szacunków w Polsce soczewki kontaktowe użytkuje 5,5 proc. populacji powyżej 15. roku życia, a więc około 1,8 mln osób.

Eksperci podkreślają, że mimo teoretycznego ryzyka przeniesienia wirusa SARS-CoV-2 w trakcie zakładania soczewek kontaktowych, brak jest naukowych dowodów na związek pomiędzy użytkowaniem soczewek kontaktowych a transmisją zakażenia. W ich ocenie jej ryzyko jest marginalne. Jednocześnie wskazują, że okulary mogą stanowić dodatkową mechaniczną barierę ochronną przed aerozolem, a decyzja o wyborze sposobu korekcji wady wzroku powinna być w każdym przypadku podejmowana indywidualnie.

Jak zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem

Zgodnie z wydanymi zaleceniami, w czasie epidemii osoby korzystające z soczewek kontaktowych powinny:

  • szczególnie rygorystycznie przestrzegać zaleceń higienicznych, a więc myć dokładnie ręce i wycierać je jednorazowym ręcznikiem przed dotknięciem soczewek kontaktowych oraz pojemnika do ich przechowywania;
  • rozważyć dezynfekowanie pojemnika od zewnątrz, a także dłoni przed ich myciem;
  • unikać dotykania lub pocierania oczu, a płyn do przechowywania soczewek codziennie wymieniać.

W razie wystąpienia przekrwienia lub innych objawów infekcji oka w czasie użytkowania soczewek kontaktowych, należy je niezwłocznie zdjąć i skontaktować się z lekarzem okulistą.

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Okulistycznego w sprawie użytkowania soczewek kontaktowych w czasie epidemii COVID-19 dostępne są tutaj: https://pto.com.pl/storage/files/6e9b27fe64985887a795f556b3ca9814.pdf

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kosmetyki z aloesem dla podrażnionej i odwodnionej skóry

Jeśli skóra jest podrażniona — ukoi ją i