Nigdy nie jest za późno, żeby rzucić palenie

Nigdy nie jest za późno, żeby rzucić palenie

Fot. pixabay.com

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu chorób onkologicznych w Polsce, a najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na ten nowotwór jest palenie papierosów.

Szacuje się, że co najmniej 90 proc. zachorowań na raka płuc spowodowanych jest właśnie tym nałogiem.

Czytaj także: Na raka płuca można zachorować nawet 25 lat po rzuceniu palenia

W międzynarodowym, wieloośrodkowym badaniu, którego wyniki zaprezentowano podczas tegorocznego (29-31 maja) – ze względu na epidemię koronawirusa wirtualnego – kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej potwierdzono korzyści z zaprzestania palenia papierosów nawet krótko przed zachorowaniem na raka płuc.

Dane pochodziły od prawie 35 tysięcy chorych na ten typ nowotworu. W momencie rozpoznania 41 proc. z nich było aktywnymi palaczami papierosów, 41 proc. byłymi palaczami, a 18 proc. nigdy nie paliło.

Osoby, które rzuciły palenie papierosów w ciągu 2 lat przed rozpoznaniem raka płuca miały o 12 proc. niższe ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu, niż osoby palące papierosy w chwili rozpoznania. Jeśli okres wolny od nałogu wynosił od 2 do 5 lat przed rozpoznaniem choroby, ryzyko malało o 17 proc., a dla okresu dłuższego niż 5 lat – o 20 proc.

Pozytywny wpływ zaprzestania palenia na całkowite przeżycie nie był zależny od płci, stopnia zaawansowania choroby ani liczby wypalonych papierosów.

Źródło: meetinglibrary.asco.org

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.