Nie ignoruj tych problemów!

Nie ignoruj tych problemów!

Niektóre problemy jamy ustnej są przez nas często ignorowane. Odkładamy wizytę u dentysty, tłumacząc sobie, że to na pewno nic poważnego. Podpowiadamy, których objawów nie należy lekceważyć i dlaczego nie powinno się zwlekać z konsultacją dentystyczną.

Nie wszystkie dolegliwości są dla nas niebezpieczne. Jednak wiele z nich powoduje na co dzień znaczący dyskomfort, którego, jak się okazuje, możemy w szybki i prosty sposób uniknąć. Warto również pamiętać, że zdrowa jama ustna ułatwia zachowanie zdrowia całego organizmu.

Jaskie są najczęstsze problemy, które mogą nam się przytrafić i jak sobie z nimi radzić?

Krwawienie dziąseł

Jeśli ten problem zaprząta naszą głowę przy każdym myciu zębów, to znaczy, że myjemy je niedokładnie i nie usuwamy gromadzącej się w pobliżu linii dziąseł płytki nazębnej, która wywołuje stan zapalny okolicznej tkanki.

Żeby pozbyć się problemu, trzeba odwiedzić dentystę, który przeprowadzi odpowiednie szkolenie dotyczące prawidłowego szczotkowania i utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej, oraz usunie płytkę nazębną. Warto pamiętać, że zdejmowanie kamienia nazębnego jest praktycznie bezbolesnym zabiegiem i w dodatku, raz na rok, refundowanym przez NFZ.

Nadwrażliwość zębów

Objawia się ona bólem przy spożywaniu ciepłych lub zimnych produktów. Jest spowodowana odsłonięciem zębiny, czego przyczyną są często złe nawyki higieniczne (np. używanie szczoteczki ze zbyt twardym włosiem) czy spożywanie produktów o niskim pH.

Objawy nadwrażliwości można złagodzić, stosując specjalne środki pielęgnacyjne zalecone przez stomatologa.

Afty

Potrafią skutecznie uprzykrzyć każdy dzień. Afty to nadżerki błony śluzowej jamy ustnej o wielkości do 2 cm, które mogą występować pojedynczo lub w grupach. Są bolesne, przez co często utrudniają jedzenie, picie, a nawet mówienie.

Aby zmniejszyć nasilenie bolesnych objawów, można zastosować preparat izolujący zmianę od drażniących czynników zewnętrznych (np. Sachol Aftigel). Wąkrota azjatycka, aloes czy wyciąg z pieprzowca chińskiego wspierają odnowę nabłonka oraz ograniczają bolesne objawy.

Suchość w ustach

Ślina pełni ważną rolę w ochronie zębów przed próchnicą. Utrzymując wilgotne środowisko, utrudnia bakteriom osadzanie się na powierzchni zębów oraz neutralizuje pH jamy ustnej. Dodatkowo nawilża błonę śluzową, chroniąc ją przed uszkodzeniami.

Jeśli ten problem wystąpi u Ciebie, skonsultuj go koniecznie z lekarzem.

Nieświeży oddech

Problemy z nieprzyjemnym zapachem z ust mogą wywołać zakłopotanie oraz wstyd. Ponieważ ich przyczyną może być niewystarczająca higiena jamy ustnej, warto zadbać o prawidłowe czyszczenie zębów. Osadzający się, nieusuwany na bieżąco nalot zamienia się w płytkę nazębną, a następnie w kamień, który jest siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za wiele chorób w jamie ustnej, w tym problemy z dziąsłami, infekcje bakteryjne, grzybicze czy próchnicę.

Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Na tę czynność należy poświęcić co najmniej 2-3 minuty. Tyle czasu potrzeba, aby oczyścić dokładnie wszystkie zęby oraz żeby składniki zawarte w paście zaczęły działać. Pielęgnację warto również uzupełnić o stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Nie zastąpi on co prawda szczotkowania zębów, jednak może dotrzeć do miejsc, których nie udało się oczyścić za pomocą szczoteczki. Poza tym zawiera substancje wzmacniające szkliwo lub łagodzące nadwrażliwość. Będzie również dodatkowym zabezpieczeniem przed nieświeżym oddechem czy powstawaniem kamienia nazębnego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.