Nie dajcie się nabrać na pseudotesty na SARS-CoV-2!

Nie dajcie się nabrać na pseudotesty na SARS-CoV-2!

Fot. pixabay.com

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych apeluje do pacjentów i pracowników ochrony zdrowia, aby zachowali zdrowy rozsądek i nie dali sie oszukać nieuczciwym przedsiębiorcom.

Informuję, że do Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych docierają liczne sygnały dotyczące wykorzystywania sytuacji związanej z obowiązywaniem stanu epidemii przez nieuczciwych przedsiębiorców. Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m. in. odpłatne pseudotesty mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby niemające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych.

[Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych]

Lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom laboratoryjnym, ratownikom medycznym i innym pracownikom, którzy stoją teraz na pierwszej linii frontu w walce z pandemią koronawirusa, proponowane są również bezwartościowe „specjalne polisy ubezpieczeniowe” na wypadek zakażenia.

Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych przestrzega również przed „licznymi próbami sprzedaży placówkom medycznym testów o bardzo niskiej skuteczności wykrywania koronawirusa (SARS-CoV-2,) których stosowanie może doprowadzić do katastrofalnych skutków”. 

Proszę wszystkie osoby wykonujące zawody medyczne oraz pacjentów o zachowanie ostrożności, nieuleganie próbom manipulacji  i weryfikowanie wszelkich ofert pojawiających się na rynku, które mają związek z obowiązywaniem stanu epidemii.

[Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych]

Prezes KIDL zaapelowała również do organów władzy publicznej odpowiedzialnych za prawidłowe zabezpieczenie funkcjonowania państwa polskiego o niezwłoczne podjęcie wszelkich możliwych działań celem wyeliminowania z rynku opisanych powyżej praktyk.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Zabrze. Robot da Vinci wesprze lekarzy w leczeniu chorych na raka prostaty

Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu ma od