Migotanie przedsionków 5-krotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Migotanie przedsionków 5-krotnie zwiększa ryzyko udaru mózgu

Fot. Pixabay.com

W ciągu godziny 8-10 Polaków doznaje udaru mózgu, u 2-3 z nich przyczyną udaru jest migotanie przedsionków.

Migotanie przedsionków jest zaburzeniem rytmu serca, polegającym na nieskoordynowanej i bardzo szybkiej pracy przedsionków, które zamiast kurczyć się – migoczą (stąd nazwa tego schorzenia). W trakcie napadu migotania krew w przedsionkach kumuluje się i może się z niej wytworzyć skrzeplina. Jeśli z prądem krwi trafi do naczynia mózgowego, może je zatkać, powodując niedokrwienie i martwicę fragmentu mózgu. Tak dochodzi do niedokrwiennego udaru mózgu.

Migotanie przedsionków może się objawiać dusznością, kołataniem serca, zawrotami głowy czy bólem w klatce piersiowej. U niektórych chorych objawy są bardzo nasilone, ale są i tacy, u których migotanie przedsionków przebiega bezobjawowo. Według danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego tzw. nieme klinicznie, czyli bezobjawowe migotanie przedsionków dotyczy co piątej osoby z tym schorzeniem, inne statystyki dowodzą, że ten odsetek jest jeszcze większy.

Zdarza się, że pierwszym objawem migotania jest u nich udar mózgu, który w tym wypadku jest obciążony bardzo wysoką śmiertelnością. Aż 60 proc. chorych, którzy doznają udaru będącego konsekwencją migotania przedsionków, umiera w ciągu roku 🙁

Warto wiedzieć, że migotanie przedsionków zwiększa również ryzyko wystąpienia zawału (tak stało się w przypadku mojej koleżanki, którą serdecznie pozdrawiam), niewydolności serca i zaburzeń poznawczych – trudności z zapamiętywaniem, kojarzeniem, koncentracją.

W jaki sposób się je diagnozuje?  Podstawą rozpoznania migotania przedsionków jest badanie tętna i zapis EKG. Są też innowacyjne narzędzia, które umożliwiają samodzielne monitorowanie pracy swojego serca. Należą do nich m.in. aplikacje mobilne do zainstalowania w smartfonie. Można dzięki nim zmierzyć tętno (np. Heart Rate Plus, Instant Heart Rate czy Runtastic Heart Rate Monitor), a także ocenić ryzyko udaru mózgu (Heart Rhythm App, My AFF).

Niebawem opiszę wam mechanizm działania innego narzędzia, które jest obecnie testowane w Polsce przez pacjentów w wieku 65+. Jest nim kamizelka rejestrująca EKG – innowacyjne urządzenie rejestrujące rytm serca, które pozwala wykryć migotanie przedsionków również u osób, które nie mają żadnych objawów tego schorzenia. Zostało ono stworzone przez polską firmę Comarch we współpracy z kardiologami.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?