Migotanie przedsionków: 5 ważnych pytań do kardiologa

Migotanie przedsionków: 5 ważnych pytań do kardiologa

Fot. Cardiovita

Kardiolodzy nazywają je podstępną arytmią. Czym jest migotanie przedsionków i dlaczego wielu pacjentów nie ma świadomości, że je mają, pytamy dr. Adama Gorlo, kardiologa, elektrofizjologa i specjalistę chorób wewnętrznych z Poradni Cardiovita w Suwałkach.

Co to jest migotanie przedsionków?

– Migotanie przedsionków to zaburzenie rytmu serca, które charakteryzuje się przede wszystkim nieregularną pracą serca, opisywaną przez pacjentów jako kołatanie serca. W trakcie migotania przedsionki nie kurczą się, a jedynie drżą. Prowadzi to do zalegania w nich krwi, co sprzyja powstawaniu skrzeplin, szczególnie w uszku lewego przedsionka. Skrzeplina może wydostać się z serca i doprowadzić do zamknięcia naczynia krwionośnego, najczęściej w mózgu – w ten sposób może dojść do udaru niedokrwiennego mózgu.

Czy to możliwe, że objawy migotania przedsionków czuje się tylko czasami?

– Jak najbardziej. Istnieje kilka różnych postaci migotania przedsionków. Migotanie może być jednorazowym napadem arytmii, który wystąpił po infekcji lub po spożyciu alkoholu. Jeśli arytmia nawraca, może przybrać postać migotania napadowego. Napad migotania często mija samoistnie. Jeśli towarzyszą mu przykre objawy lub napad się przedłuża, konieczna jest pomoc medyczna. Jeśli arytmia jest długotrwała, a lekarz wspólnie z pacjentem ustalają, że nie będą dążyć do przywrócenia prawidłowego rytmu serca, mówi się o migotaniu utrwalonym.

Może się tak zdarzyć, że ktoś ma migotanie przedsionków, chociaż nigdy nie miał żadnych objawów arytmii?

– Nie można wykluczyć takiej ewentualności. Migotanie przedsionków to choroba, która może nie dawać żadnych objawów. U wielu pacjentów jest diagnozowana przypadkiem, podczas rutynowych badań kontrolnych. Bywa, że rozpoznanie stawiane jest na podstawie przypadkowo wykonanego zapisu EKG lub wtedy, kiedy u pacjenta występują objawy wynikające z powikłań (najczęściej neurologicznych), które nie zawsze wiązane są z możliwością występowania arytmii.

Czy migotanie przedsionków można skutecznie leczyć?

– Tak, w terapii migotania przedsionków wyróżnia się dwie metody leczenia: farmakologiczną i zabiegową. Metody farmakologiczne służą głównie do zmniejszenia negatywnych skutków arytmii, czyli zwolnienia czynności serca oraz ograniczenia ryzyka udaru mózgu przez leki przeciwzakrzepowe. Leki antyarytmiczne służące do kontroli rytmu niestety mają niedużą skuteczność, w przeciwieństwie do leczenia zabiegowego, w tym przede wszystkim ablacji podłoża arytmii, które – mimo że jest inwazyjne – ma znacznie wyższą skuteczność, sięgającą nawet 70 proc. Leczenie zabiegowe pozwala wybiórczo odizolować to miejsce, w którym powstaje arytmia, a pozostawić dobrze funkcjonujące struktury serca.

Co można zrobić, żeby terapia migotania przedsionków była skuteczniejsza?

– W terapii migotania przedsionków niezwykle ważna jest postawa pacjenta i jego zdrowy styl życia: zrzucenie zbędnych kilogramów, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna dostosowana do potrzeb i możliwości organizmu, odpowiednie nawadnianie, niestosowanie używek (alkoholu, produktów tytoniowych, napojów energetycznych etc.). Drugi, nie mniej istotny punkt to regularne przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. Nawet najlepsza tabletka nie zadziała, jeśli nie zostanie przyjęta. Najważniejsza jest wczesna diagnostyka, dlatego warto regularnie mierzyć sobie puls – czy to palpacyjnie, czy za pomocą coraz popularniejszych zegarków i opasek z funkcją pomiaru EKG. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku migotania przedsionków konsekwencje mogą być tragiczne, ale dzięki czujności i uważności można ich uniknąć.


Poradnia Medyczna Cardiovita w Suwałkach zaprasza pacjentów z napadowym lub przetrwałym migotaniem przedsionków na bezpłatne konsultacje. Mogą z nich korzystać pacjenci z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego spełniający następujące kryteria:

  • wiek poniżej 75. roku życia;
  • napadowe lub przetrwałe migotanie przedsionków;
  • nigdy nie mieli wykonywanego zabiegu ablacji podłoża arytmii.

Poradnia przyjmuje zapisy telefonicznie pod nr. tel. 721 484 442.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Jak odróżnić wiarygodne informacje od fake newsów w sieci

Internet jest głównym źródłem informacji i rozrywki dla młodzieży. Kształtuje je opinie i postawy. Dlatego tak ważne jest, aby młodzi ludzie potrafili odróżnić wiarygodne źródła informacji od fake newsów w sieci.