Miej odwagę wyrazić swoją opinię

Miej odwagę wyrazić swoją opinię

Fot. materiały prasowe

Kobiety potrafiące wyrazić własne zdanie są lepiej postrzegane przez Polki – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie firmy Gedeon Richter.

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z tego badania o Polkach i ich umiejętności wyrażania własnych opinii?

Kobiety w debacie publicznej często mają odmienne zdania i stają po różnych stronach barykady. Łączy je jednak jedno: umiejętność wyrażania własnej opinii. Komu najczęściej ją przypisujemy? Artystkom, aktywistkom i polityczkom. Głoszą swoje, niekiedy bardzo kontrowersyjne, poglądy bez strachu przed ostracyzmem społecznym.
Właśnie takie kobiety zostały zaproszone do współpracy przez Andrzeja Pągowskiego przy tworzeniu ósmej edycji kalendarza Gedeon Richter „Kobiecym zdaniem”, o którym przeczytasz TUTAJ. Czy jednak wszystkie Polki czują się komfortowo w sytuacji, kiedy trzeba głośno wypowiedzieć własną opinię? Na to pytanie odpowiadają wyniki badania ośrodka SW Research, przeprowadzonego na grupie 500 kobiet.

Asertywna kobieta w debacie publicznej

Lubimy kobiety, które potrafią wyrażać własne zdanie. Aż 68,2 proc. ankietowanych jest zdania, że takie panie są lepiej postrzegane. Nie zgadza się z tym jedynie 17,2 proc. kobiet. Właśnie asertywne i odważne kobiety dominują w debacie publicznej. Czy jednak  ich głos jest tam wystarczająco słyszalny? Według większości kobiet – tak. 48,3 proc. ankietowanych uważa, że panie są widoczne przy ważnych dyskusjach. Niepokojące może się wydawać jednak to, że aż 34,9 proc. respondentek jest przeciwnego zdania.

Kobiecy głos na co dzień

Nie każda kobieta może i chce udzielać się publicznie. Jak w takim razie wygląda nasza zdolność do wypowiadania się w codziennych sytuacjach?
Wyrażanie własnego zdania, które nie jest zgodne z opinią większości, często wymaga odwagi. Pomaga w tym przyjazne, tolerancyjne otoczenie. Łatwiej jest wyrazić inne zdanie, gdy wiemy, że nasi oponenci mogą się nie zgadzać, ale będą szanować odmienną opinię. Czy tak wygląda otoczenie Polek? Nie zawsze. Sytuacje, w których ktoś podważa prawo do wyrażania własnego zdania często lub bardzo często, zdarzają się aż 33,5 proc. badanych. Nie jest to wprawdzie większość, jednak czy to dalej nie zbyt dużo?

Nowa generacja ma lepiej

Mimo pewnych wątpliwości wydaje się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Współczesne kobiety uważają, że jest im łatwiej wyrażać swoje zdanie niż starszym generacjom. Taką pewność ma aż 82,3 proc. ankietowanych. Kobiety są też coraz bardziej świadome siły swojego głosu i coraz chętniej z niej korzystają.

Silne kobiety dla silnych kobiet

Na zaproszenie Andrzeja Pągowskiego, dyrektora artystycznego projektu „Kobiecym zdaniem”, w kalendarzu Gedeon Richter wypowiedziało się 12 znanych kobiet, w tym Krystyna Janda, Magdalena Cielecka, Aneta Kręglicka, Dorota Wellman czy Ewa Błaszczyk.
– Wszystkie zaproszone przeze mnie kobiety to odważne artystki, które potrafią głośno wyrazić swoje zdanie, nawet jeśli wymaga to sprzeciwienia się ogółowi. Wierzę, że będą one inspiracją dla innych pań, które w codziennym życiu muszą walczyć o prawo do własnej opinii – mówi Andrzej Pągowski.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Fundacja Iskierka wyposażyła zabrzański szpital dziecięcy w sprzęt za 1,2 mln zł

Szpital Kliniczny nr 1 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w