“Kurza ślepota” szczególnie groźna dla kierowców

“Kurza ślepota” szczególnie groźna dla kierowców

Fot. materiały prasowe

Jeśli po zmroku widzisz gorzej i mniej wyraźnie, prawdopodobnie cierpisz na ślepotę zmierzchową, inaczej zwaną “kurzą ślepotą”.

Czym jest to schorzenie, skąd się bierze i po czym je rozpoznać?

Ślepota zmierzchowa to schorzenie, które objawia się zdecydowanie gorszym i mniej wyraźnym widzeniem po zmroku oraz “skracającym się” zasięgiem widzenia. Taka sytuacja może być szczególnie niebezpieczna podczas kierowania samochodem np. na autostradzie. Dolegliwość ta jest szczególnie uciążliwa i niebezpieczna w zimie, kiedy dzień jest zdecydowanie krótszy.

Nie dopuść do rozwoju “kurzej ślepoty”

Ślepoty zmierzchowej nie wolno bagatelizować. Nieleczona może doprowadzić nie tylko do pogorszenia widzenia, ale nawet całkowitej utraty wzroku. Doraźnym rozwiązaniem mogą być np. okulary do jazdy w nocy, ale jeśli zaobserwujesz u siebie objawy tej dolegliwości, np. słabsze widzenie po zmroku czy “zamglenie” oczu wieczorem, powinieneś czym prędzej udać się do specjalisty.

Schorzeniem tym możemy być obarczeni z powodów genetycznych – pierwsze objawy pojawiają się w wieku około 20 lat, a jest to przede wszystkim zamglenie obrazu przy niedostatecznej ilości światła, często przy jednoczesnym podrażnieniu oka przez jego suchość. Drugi powód to zubożała dieta, zwłaszcza w witaminy A i E. O ile po pojawieniu się schorzenia nie jesteśmy w stanie go cofnąć, to odpowiednia dieta w ramach profilaktyki pomoże nam wzmocnić oczy i zmniejszyć jego konsekwencje.

[Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej]

Jak możesz sobie pomóc? Przede wszystkim zadbaj o to, by w Twojej diecie nie zabrakło produktów mlecznych – twarogów, serów czy mleka, ryb i jaj, które są bogatym źródłem witaminy A. Dużą część Twojego pożywienia powinny również stanowić warzywa – zwłaszcza marchew, brokuły, pomidory czy czerwona papryka.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Poza czynnikami genetycznymi ślepota zmierzchowa może być również dolegliwością nabytą. W tym przypadku istnieje szereg potencjalnych przyczyn jej występowania. Wśród nich należy wymienić:

  • odkładanie się barwnika w siatkówce oka,
  • uszkodzenie nerwu wzrokowego w wyniku urazu mechanicznego,
  • niewłaściwa dieta, która może powodować rogowacenie rogówki czy spojówki.

Niektóre objawy ślepoty zmierzchowej możemy zaobserwować samodzielnie. Wśród symptomów należy wymienić:

  • pogorszenie jakości widzenia po zmroku czy w pomieszczeniach o słabszym świetle,
  • zamglenie oczu przy jednoczesnej suchości, zaczerwienieniu czy podrażnieniu oczu.

Niektóre objawy mogą być mylące, ponieważ nie są typowe tylko dla „kurzej ślepoty”. Często schorzenie to jest mylone z zaćmą lub krótkowzrocznością, a metody leczenia tych chorób są zupełnie inne. Dlatego tak ważna jest wizyta u okulisty.

Nawet niewielka, nieskorygowana wada wzroku może znacząco pogorszyć jakość naszego widzenia przy niedostatecznym oświetleniu. Dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty. Okulista przeprowadzi pogłębiony wywiad z pacjentem, a na jego podstawie i ewentualnie po przeprowadzeniu dodatkowych badań oceni, czy faktycznie borykamy się ze ślepotą zmierzchową i w razie konieczności wdroży odpowiednie postępowanie medyczne, które pomoże wyleczyć lub zminimalizować dolegliwości.

[Grzegorz Romanik, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.