Nestlé Polska daje przykład, jak wspierać pracowników chorych na raka

Nestlé Polska daje przykład, jak wspierać pracowników chorych na raka

Fot. futurity.org

Firma Nestlé Polska uruchomiła specjalny program dla pracowników chorych na raka #WorkingWithCancer. Zapewnia im pomoc koordynatora onkologicznego we współpracy z placówką medyczną, oferuje też wsparcie psychologiczne — dla pracowników i członków ich rodzin.

W ramach programu pracownicy w czasie leczenia lub rekonwalescencji mogą również korzystać z konsultacji z ekspertem żywieniowym Nestlé Health Science (NHSc) i mają zapewniony dostęp do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Program #WorkingWithCancer wspiera ich także w powrocie do pracy w trakcie leczenia (jeśli to możliwe) lub po jego zakończeniu — każdy pracownik ma ustalony indywidualny plan powrotu, który obejmuje m.in. dostosowanie obowiązków do aktualnego stanu zdrowia. W proces zaangażowany jest jego bezpośredni przełożony oraz Dział HR.

Warto dodać, że w 2023 r. Nestlé Polska zainicjowało program DbajMY, oparty na trzech filarach: zapobiegaMY, angażujeMY i wspieraMY, którego celem jest holistyczne podejście do wsparcia zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. W jego ramach organizowane są webinary, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, konsultacje z ekspertami żywieniowymi czy warsztaty dotyczące ergonomii w miejscu pracy. Pracownicy mają również możliwość skorzystania z telefonicznej linii wsparcia psychologicznego.

Przywiązujemy ogromną wagę do zapewnienia każdemu wspierającego i inkluzywnego środowiska pracy. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest pomoc pracownikom w trudnych chwilach. Dlatego nasze działania w ramach programu DbajMY opierają się nie tylko na edukacji, promocji badań profilaktycznych i budowaniu świadomości wewnątrz organizacji, ale również na wsparciu naszych koleżanek i kolegów zmagających się z chorobami onkologicznymi. Właśnie w tym celu uruchomiliśmy pakiet #WorkingWithCancer”

– komentuje Sylwia Plich, Employee Health Manager w Nestlé Polska.

Według statystyk blisko milion Polek i Polaków zmaga się z chorobą nowotworową, a rocznie w naszym kraju rejestrowanych jest ponad 170 tys. nowych zachorowań. Światowy Dzień Onkologii to dobra okazja do refleksji nad tym, jaką rolę mogą odegrać pracodawcy w procesie budowania świadomości chorób nowotworowych, promocji ich profilaktyki i diagnostyki, ale także wsparcia w procesie leczenia i powrotu do pracy zmagającego się z chorobą pracownika.

Nestlé Polska nie jest pierwszą firmą, która uruchomiła program wsparcia dla pracowników chorych na nowotwory. Przed nią zrobiła to m.in. firma Sanofi, obejmując takich pracowników programem Cancer & Work: Acting Together, o czym pisaliśmy w lutym br. W ramach programu koncernu farmaceutycznego Sanofi pracownicy mierzący się z rakiem mają zapewnione m.in. pełne wynagrodzenie przez rok, elastyczny czas pracy oraz wsparcie społeczne i psychologiczne. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Naukowcy opracowują model opieki nad osobami z zaburzeniami otępiennymi

Zespół polskich naukowców pod kierunkiem prof. Konrada Rejdaka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uczestniczy w międzynarodowym badaniu COMFORTAGE, którego celem jest wypracowanie modelu opieki nad osobami z zaburzeniami otępiennymi oraz zagrożonymi otępieniem.