Firma Nestlé Polska uruchomiła specjalny program dla pracowników chorych na raka #WorkingWithCancer. Zapewnia im pomoc koordynatora onkologicznego we współpracy z placówką medyczną, oferuje też wsparcie psychologiczne — dla pracowników i członków ich rodzin.
W ramach programu pracownicy w czasie leczenia lub rekonwalescencji mogą również korzystać z konsultacji z ekspertem żywieniowym Nestlé Health Science (NHSc) i mają zapewniony dostęp do żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Program #WorkingWithCancer wspiera ich także w powrocie do pracy w trakcie leczenia (jeśli to możliwe) lub po jego zakończeniu — każdy pracownik ma ustalony indywidualny plan powrotu, który obejmuje m.in. dostosowanie obowiązków do aktualnego stanu zdrowia. W proces zaangażowany jest jego bezpośredni przełożony oraz Dział HR.
Warto dodać, że w 2023 r. Nestlé Polska zainicjowało program DbajMY, oparty na trzech filarach: zapobiegaMY, angażujeMY i wspieraMY, którego celem jest holistyczne podejście do wsparcia zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników. W jego ramach organizowane są webinary, szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, konsultacje z ekspertami żywieniowymi czy warsztaty dotyczące ergonomii w miejscu pracy. Pracownicy mają również możliwość skorzystania z telefonicznej linii wsparcia psychologicznego.
Przywiązujemy ogromną wagę do zapewnienia każdemu wspierającego i inkluzywnego środowiska pracy. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest pomoc pracownikom w trudnych chwilach. Dlatego nasze działania w ramach programu DbajMY opierają się nie tylko na edukacji, promocji badań profilaktycznych i budowaniu świadomości wewnątrz organizacji, ale również na wsparciu naszych koleżanek i kolegów zmagających się z chorobami onkologicznymi. Właśnie w tym celu uruchomiliśmy pakiet #WorkingWithCancer”
– komentuje Sylwia Plich, Employee Health Manager w Nestlé Polska.
Według statystyk blisko milion Polek i Polaków zmaga się z chorobą nowotworową, a rocznie w naszym kraju rejestrowanych jest ponad 170 tys. nowych zachorowań. Światowy Dzień Onkologii to dobra okazja do refleksji nad tym, jaką rolę mogą odegrać pracodawcy w procesie budowania świadomości chorób nowotworowych, promocji ich profilaktyki i diagnostyki, ale także wsparcia w procesie leczenia i powrotu do pracy zmagającego się z chorobą pracownika.
Nestlé Polska nie jest pierwszą firmą, która uruchomiła program wsparcia dla pracowników chorych na nowotwory. Przed nią zrobiła to m.in. firma Sanofi, obejmując takich pracowników programem Cancer & Work: Acting Together, o czym pisaliśmy w lutym br. W ramach programu koncernu farmaceutycznego Sanofi pracownicy mierzący się z rakiem mają zapewnione m.in. pełne wynagrodzenie przez rok, elastyczny czas pracy oraz wsparcie społeczne i psychologiczne.