Kinesiotaping, czyli cudowna moc kolorowych plastrów

Kinesiotaping, czyli cudowna moc kolorowych plastrów

Fot. bodyrenewalhealth.com

Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne, to metoda znana przede wszystkim w sporcie i fizjoterapii. Mimo że nie jest techniką leczniczą, działa rozluźniająco na mięśnie, zmniejsza ból i obrzęk, stabilizuje stawy, ale znajduje również zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.

O tym, jakie są wskazania do stosowania kinesiotapingu rozmawiamy z dr n. o zdr. Magdaleną Dąbrowską-Galas, kierownikiem Zakładu Kinezyterapii i Metod Specjalnych Katedry Fizjoterapii na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Do niedawna kolorowe plastry oglądaliśmy zwykle na ciałach sportowców. Chociaż jako metoda fizjoterapeutyczna kinesiotaping został opracowany przez japońskiego kręgarza Kenzo Kase już w latach 70. ubiegłego wieku, to tak naprawdę upowszechniono go dopiero po olimpiadzie w Pekinie w 2008 roku. Trudno było przekonać do skuteczności tej metody?

W ciągu ostatnich kilku dekad kinesiotaping stał się popularną metodą stosowaną między innymi w sporcie i fizjoterapii. Wykorzystanie kinesiotapingu podczas igrzysk olimpijskich wzbudziło zainteresowanie nie tylko wśród sportowców i pacjentów. Coraz częściej oglądamy sportowców z kolorową aplikacją „plastra”, który dzięki swoim właściwościom nie ogranicza ruchu, lecz pozwala zachować pełną mobilność w stawie.

Na rynku dostępne są poradniki zachęcające do samodzielnego tapingu. To łatwe do zrobienia?

Naklejanie plastra wygląda bardzo prosto, jednak nie zaleca się wykonywania tej procedury samodzielnie przez pacjentów. Oczekując efektów zastosowanego kinesiotapingu, aplikacja plastra musi być prawidłowa. Do tego potrzebna jest wiedza z zakresu biomechaniki i anatomii, aby dobrać odpowiednią technikę aplikacji, miejsce oraz stopień napięcia plastra. Nieprawidłowa aplikacja może spowodować uzyskanie efektu odwrotnego do zamierzonego.

Jakie znaczenie lecznicze ma kinesiotaping? Jakie są wskazania do niego ?

Stosowane plastry nie mają w sobie żadnego leku. Dzięki dobranej technice aplikacji oraz właściwościom elastycznym, plastry stymulują odpowiednie receptory, odciągają warstwę skóry od tkanek głębiej leżących, poprawiając tym samym przepływ krwi i limfy. Mogą dzięki temu wpływać między innymi na rozluźnienie mięśni, zmniejszenie dolegliwości bólowych czy obrzęku.

Kinesiotaping znajduje zastosowanie w celu rozluźnienia mięśni, zmniejszenia bólu, poprawy przesuwalności powięzi, wzrostu elastyczności tkanek. Metoda skutecznie wspomaga redukcję obrzęku czy stabilizację stawu. Odpowiednie techniki plastrowania stosowane są również z powodzeniem u pacjentów pediatrycznych, neurologicznych, ginekologicznych, w stomatologii i kosmetologii. Należy podkreślić jednak, że kinesiotaping stosowany jest jako metoda wspomagająca proces terapeutyczny, co potwierdzają wyniki metaanaliz z ostatnich lat.

W jaki sposób wykorzystuje się go w kosmetologii? Czy to prawda, że kinesiotaping ma działanie odmładzające?

Aplikacja typu anti-aging stosowana jest wspomagająco w celu zapobiegania powstawaniu zmarszczek w okolicy oczu, a także w celu zapobiegania wiotczeniu skóry w okolicy podbródka, poprawia mikrokrążenie i elastyczność skóry. Tego typu zabieg zwykle stosowany jest przez około 30 minut i poprzedza zastosowanie innych specyficznych środków kosmetycznych.

Czy face taping, czyli fenomen ostatnich lat, może być sposobem na pozbycie się pojawiającej się zmarszczki? Czy taping zastąpi botoks i klasyczny lifting?

W tym przypadku kinesiotaping również jest stosowany jako metoda wspomagająca, uzupełniająca inne zabiegi z zakresu kosmetologii. Regularnie stosowane plastry mogą wydłużyć efekt działania tych zabiegów, dając poczucie spłycenia zmarszczek poprzez rozluźnienie mięśni twarzy, zwiększenie elastyczności skóry, a więc efekt liftingujący, ale zabiegów medycyny estetycznej nie zastąpią.

Czy prawidłowym ułożeniem taśm na twarzy możemy stymulować pamięć mięśniową i ponownie nauczyć mięśnie pracy ?

Skóra na twarzy jest delikatna, poza tym zasada oddziaływania na mięśnie twarzy jest taka sama jak w przypadku innych mięśni, to znaczy w zależności od techniki aplikacji plastry mogą wywołać efekt tonizujący lub aktywizujący mięśnie. Tutaj również możemy mówić o efekcie wspomagającym. Sama aplikacja plastra nie będzie wystarczającym stymulatorem do nauki pracy mięśni i nie stanowi głównego punktu terapii.

Jakie zasady bezpieczeństwa powinny obowiązywać przy stosowaniu tapingu? Czym plastry do tapingu różnią się od normalnych plastrów?

Różnią się kolorem, który zasadniczo nie ma wpływu na jego oddziaływanie na ciało pacjenta. Plastry do kinesiatapingu są wykonane z bawełny, są elastyczne, przepuszczają powietrze.

W zakresie bezpieczeństwa ważne jest, aby znać wskazania i przeciwwskazania do kinesiotapingu, jak również zasady i techniki oklejania. Aplikacja plastra powinna być poprzedzona wywiadem, badaniem napięcia tkanek miękkich, czy stawu, a także wnioskowaniem klinicznym uwzględniającym proces terapeutyczny i biomechanikę. Niezwykle rzadko pojawiają się reakcje alergiczne na klej po zastosowaniu plastra, ale trzeba o tym pamiętać. W przypadku wystąpienia reakcji niepożądanej należy niezwłocznie usunąć plaster ze skóry. 

Jak długo plastry można utrzymywać na ciele?

Plastry są wodoodporne, nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Przeciętnie aplikacja utrzymuje się zwykle na skórze kilka dni, czasem dłużej. W kosmetologii kinesiotaping jest stosowany jako przygotowanie tkanek do zabiegu z użyciem specyficznych środków kosmetycznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.