7 korzyści ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych

7 korzyści ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych

Fot. pixabay.com

Mniej dokuczliwe miesiączki, poprawa wyglądu i lepsze samopoczucie to dodatkowe korzyści, jakie daje stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Jak wynika z najnowszego badania OmniPBS, przeprowadzonego we wrześniu br. w ramach kampanii „Antykoncepcja szyta na miarę”, pigułki antykoncepcyjne są postrzegane jako jedna z najlepszych metod walki z dolegliwościami związanymi z miesiączką i nieregularnym cyklem. 51 proc. Polek uczestniczących w badaniu uważa, że regulacja cyklu miesiączkowego to najważniejsza pozaantykoncepcyjna właściwość pigułek antykoncepcyjnych. Można przypuszczać, że jest ważnym atrybutem dla kobiet cierpiących na nieregularne cykle. Choć nie jest to przypadłość niebezpieczna dla zdrowia (o ile nieregularność nie objawia się np. bardzo krótkimi cyklami i 2-3 miesiączkami w miesiącu), to bywa kłopotliwa. Doustna antykoncepcja hormonalna pozwala na jego wyregulowanie.

Mniej obfite miesiączki i lepsze samopoczucie

Okazuje się, że Polki doceniają też skuteczność tabletek antykoncepcyjnych w radzeniu sobie ze zmniejszaniem obfitości krwawienia miesiączkowego (ważne dla 39 proc. badanych), skróceniu czasu trwania miesiączki (istotne dla 35 proc. kobiet), zmniejszeniu bolesności miesiączkowania (na tę korzyść jako najważniejszą wskazuje 32 proc. pań) oraz złagodzenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego (ważne dla 14 proc. uczestniczek badania).

Te zalety potwierdzają obserwacje lekarzy ginekologów, którzy podkreślają, że tabletki antykoncepcyjne są jedną z najlepszych metod leczenia problemów związanych z miesiączką. Zmniejszają intensywność i czas trwania krwawienia, co stanowi zaletę dla kobiet, które mają anemię w czasie obfitych miesiączek. Ból brzucha w czasie okresu, występujący nawet u 60-70 proc. młodych kobiet, to efekt podwyższonego stężenia prekursorów prostaglandyn, które podczas miesiączki przekształcają się do prostaglandyn, skutkując intensywnymi skurczami macicy, zmniejszeniem przepływu krwi i zwiększoną wrażliwością nerwów obwodowych, a w konsekwencji subiektywnym odczuwaniem bólu.

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych ograniczają wytwarzanie prostaglandyn i tym samym zmniejszają skurcze macicy oraz ból. Podobnie jest w przypadku PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego – doustna antykoncepcja hormonalna może pomóc w łagodzeniu jego objawów, dzięki utrzymaniu stałego stężenia hormonów we krwi.

Oprócz kwestii zdrowotnych, ważne są dla nas skutki stosowania tabletek antykoncepcyjnych, które korzystnie wpływają na to, jak wyglądamy i jak się czujemy. 27 proc. Polek uważa, że najważniejszą korzyścią jest poprawa wyglądu skóry i włosów. Dzieje się tak, gdyż niektóre tabletki antykoncepcyjne wykazują działanie antyandrogenne, zmniejszając wydzielanie sebum oraz prowadząc do poprawy stanu skóry i włosów. Pozwalają także walczyć z trudnymi przypadkami skóry łojotokowej i trądzikowej oraz… hirsutyzmem, czyli nadmiernym owłosieniem. Według badań Omni PBS, ten skutek stosowania pigułek jest ważny dla co 10. z nas!

Pigułki dobrane do naszych potrzeb

Blisko jedna piąta Polek wskazuje też na brak wpływu tabletek na masę ciała jako ważną właściwość. Co 5. Polka uważa za bardzo ważne to, że tabletki antykoncepcyjne nie obniżają libido, co mogłoby wpływać na jakość ich życia seksualnego. 12 proc. badanych podkreślało, że jednym z najistotniejszych dla nich skutków stosowania pigułek jest z kolei poprawa samopoczucia. Wygląda więc na to, że oprócz tego, że chcemy dobrze wyglądać stosując tabletki antykoncepcyjne, zależy nam na tym, by dobrze się czuć – w swojej skórze i w relacjach intymnych.

Od czego zależy to, czy i jakie korzyści pozaantykoncepcyjne odczuje użytkowniczka tabletek? Prof. Violetta Skrzypulec-Plinta, ginekolog, endokrynolog i seksuolog, podkreśla, że kluczowe znaczenie ma ich właściwy dobór.

„Maksimum korzyści pozaantykoncepcyjnych odczujemy wówczas, gdy tabletki zostaną starannie dobrane do naszych potrzeb. Zależy nam na poprawie wyglądu skóry i włosów poprzez redukcję lub całkowite wyeliminowanie trądziku, łojotoku i nadmiernego owłosienia? Chcemy uniknąć negatywnego wpływu tabletek na libido? Dokuczają nam bolesne, nieregularne miesiączki? Obawiamy się wzrostu masy ciała? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, warto rozważyć tzw. antykoncepcję uniwersalną, zawierającą dawkę 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Tabletki uniwersalne stosuje się w schemacie 21 tabletek + 7 dni przerwy, w trakcie której występuje krwawienie. A dla kogo najlepsza będzie antykoncepcja ultralekka, o najniższej dawce etynyloestradiolu (zawiera go 0,015 mg) i gestodenu (zawiera go 0,06 mg), stosowana w schemacie 24 + 4? Dla kobiet rozpoczynających stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ultralekka tabletka zdecydowanie pozytywnie wpłynie na skrócenie czasu trwania i obfitości miesiączek. To dobra propozycja dla kobiet z obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami, które mogą się z tego powodu anemizować. Kolejny plus to krótka przerwa w przyjmowaniu dawek hormonów, pomagająca redukować lub eliminować migrenowe bóle głowy, które pojawiały się przed miesiączką. Antykoncepcja ultralekka jest bardzo dobrze tolerowana, a zatem u stosujących ją kobiet ryzyko wystąpienia bólów głowy, piersi, nudności czy wzrostu masy ciała jest bardzo małe. Badania wykazały, że u pacjentek stosujących antykoncepcję ultralekką działania niepożądane są znacząco redukowane” – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Jak dodaje, o tym, która opcja będzie najlepsza dla kobiety, najlepiej jest decydować wspólnie z ginekologiem.

2 Comments

  1. To prawda pigułki antykoncepcyjne potrafią korzystanie na nas wpłynąć. Sa na to specjalne badania. Kobiety które stosują antykoncepcję, czują się lepiej, znika im trądzik, bóle przed pms sa mniejsze, a te ultralekkie pigułki nawet odpowiadają za lepsze samopoczucie http://antykoncepcjanamiare.pl/jakie-wlasciwosci-wedlug-kobiet-ma-antykoncepcja-hormonalna/

  2. Dokładnie sama biorę belare od jakiegoś czasu i nie dosyć że wreszcie nie przechodze tak okropnych bóli miesiączkowych, zszedł mi trądzik z którym walczyłam od lat. Ogólnie i sex mam bardziej spontaniczny i wygląd lepszy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Pobierz aplikację Stretchme App i ćwicz w domu

Bezpieczne treningi w domu bez obecności trenera? Dzięki