Karmić czy nie karmić w czasie epidemii SARS-CoV-2?

Karmić czy nie karmić w czasie epidemii SARS-CoV-2?

Mamy karmiące piersią powinny ograniczyć kontakty tylko do zdrowych domowników, myć i dezynfekować ręce (sobie i dziecku) po kontakcie z przedmiotami dotykanymi przez innych ludzi, myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem oraz kontynuować karmienie piersią lub odciąganym mlekiem – zalecają eksperci.

Mama, która zaobserwowała u siebie stan podgorączkowy, gorączkę, katar, ból, gardła, kaszel, bóle mięśni czy duszność i nie spełnia żadnego z kryteriów epidemiologicznych, czyli:

  • nie zwróciła w ciągu ostatnich 14 dni z zagranicy;
  • nie miała w ciągu ostatnich 14 dni bliskiego kontaktu z osobą, która wróciła z zagranicy, jest zakażona lub podejrzana o zakażenie SARS CoV-2;
  • nie przebywa na kwarantannie;

powinna skontaktować się z lekarzem w formie teleporady – telefonicznie lub przez internet.

Powinna również:

  • ograniczyć kontakty z innymi osobami;
  • nie wychodzić z domu;
  • wietrzyć pomieszczenia;
  • przyjmować leki ograniczające objawy infekcji stosowane u matek karmiących;
  • myć ręce przed każdym kontaktem z dzieckiem
  • oraz karmić dziecko piersią lub odciąganym mlekiem.

Pojawia się coraz więcej doniesień o tym, że pierwsze objawy zakażenia koronawirusem bywają inne niż typowe, tj. gorączka i objawy związane z układem oddechowym, a zastępują je objawy dotyczące układu pokarmowego, układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego i wzroku.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących przebiegu zakażenia SARS CoV-2 należy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na dedykowanej koronawirusowi stronie Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl/web/koronawirus) lub śledzić na bieżąco informacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego ( https://gis.gov.pl/).

Jeszcze więcej ostrożności i restrykcji dotyczy sytuacji mam spełniających którykolwiek z kryteriów epidemiologicznych oraz tych z podejrzeniem zakażenia SARS CoV-2, chorych na COVID-19 czy przebywających w związku z tym w szpitalu zakaźnym. Należy wtedy zastosować się do procedur, które przedstawi mamie personel medyczny.

[Anna Majda-Sandomierska, położna, doradca laktacyjny]

Mleko mamy zawiera liczne substancje działające przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. To szczególnie ważne w obliczu pandemii SARS CoV-2. W czasach epidemii trzeba jednak przestrzegać zaleceń ekspertów, aby uchronić siebie i dziecko przed zakażeniem koronawirusem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

15.09, Stadion Narodowy: próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek

Miłośnicy jabłek spotkają się 15 września o godz. 13.30 na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, podczas pikniku z okazji Narodowego Dnia Sportu. Planowana jest tam próba pobicia rekordu Polski w jedzeniu jabłek.