Jogurty naturalne. Który z nich jest najlepszy?

Jogurty naturalne. Który z nich jest najlepszy?

Fot. Pixabay.com

Polski Instytut Badań Jakości we współpracy z Wydziałem Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) zbadał osiem najpopularniejszych jogurtów naturalnych zawierających od 2,5 do 3 procent tłuszczu.

Testom poddano jogurty o największym udziale w rynku:

  • jogurt naturalny Zott Primo
  • jogurt naturalny Pilos (Lidl)
  • jogurt naturalny Danone
  • polski jogurt naturalny Mlekovita
  • jogurt naturalny Tola (Biedronka)
  • jogurt naturalny Auchan
  • jogurt naturalny Tesco
  • jogurt naturalny Classic (Kaufland)

Naukowcy SGGW oceniali je w swoim laboratorium dwukrotnie, biorąc pod uwagę wygląd, zapach, konsystencję i smak.

Najwyższe noty badacze z SGGW przyznali jogurtowi Zott Primo (100 proc.). Drugie miejsce zajął jogurt Pilos (98 proc.), a trzecie Danone (85%). Dobre oceny zebrał także polski jogurt naturalny Mlekovita (77 proc.). Każdy z tych produktów eksperci ocenili jako posiadający smak jogurtowy, mleczny, gęsty, z nisko wyczuwalną cierpkością.

Za najbardziej gładkie uznane zostały jogurty Pilos i Mlekovita. Jogurt Pilos został określony jako ten o najintensywniejszym zapachu spośród wszystkich badanych, przy czym różnice nie były duże. Najsilniejszy zapach mleka dało się wyczuć w przypadku jogurtu Zott Primo (3,7  na 10 pkt), jednak wszystkie badane próbki cechowały się niską wartością tego atrybutu.

Wszystkie badane jogurty cechowały się zbliżoną intensywnością smaku jogurtowego. Smak kwaśny był najbardziej wyczuwalny w jogurtach Zott Primo, Tesco i Kaufland, najmniej zaś dla jogurtów Pilos. Smak słodki był na niskim poziomie w każdym z badanych produktów, jednak najsilniej był on wyczuwalny w jogurtach Pilos.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.