Lubisz sok pomarańczowy? Sprawdź, który jest najlepszy

Lubisz sok pomarańczowy? Sprawdź, który jest najlepszy

- Testy
Fot. Pixabay.com

Polski Instytut Badań Jakości we współpracy z Wydziałem Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przeprowadził test ośmiu najczęściej kupowanych soków pomarańczowych.

Badaniu poddano następujące marki obecne na półkach centrów handlowych:

  • Carrefour Sok Pomarańczowy
  • Cappy Pomarańczowy
  • Dizzy Pomarańcza (Lidl)
  • Fortuna Pomarańcza
  • Hortex Pomarańcza
  • Piotr i Paweł Sok Pomarańczowy
  • Tesco Orange Juice
  • Tymbark Pomarańcza

Wszystkie testowane produkty należą do kategorii soków pomarańczowych wyprodukowanych z soku zagęszczonego. W przeciwieństwie do nektarów owocowych, soki produkowane z soków zagęszczonych muszą posiadać 100-procentową zawartość owoców i nie mogą mieć w swoim składzie miąższu owocowego.

W celu zapewnienia rzetelności testu, badanie soków pomarańczowych zostało podzielone na dwa etapy. W pierwszym z nich ocenie poddano 15 specyficznych atrybutów tych produktów, takich jak: barwa, intensywność smaku pomarańczy, intensywność smaków – kwaśnego, słodkiego i multiwitaminowego, esencjonalność. Ocenili je wykwalifikowani testerzy, przyznając im od 0 do 10 punktów.

W drugim etapie testu, na podstawie opracowanego wcześniej profilu smakowego każdego z produktów, testerzy dokonali ogólnej oceny soków w skali 0-10.

Oba etapy badania odbyły się w laboratorium sensorycznym Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

Spośród ośmiu przebadanych soków pomarańczowych najwyżej oceniono Tesco Orange Juice, który uzyskał maksymalną liczbę punktów. Na drugim miejscu znalazł się Carrefour Sok Pomarańczowy,  a na trzecim – sok Fortuna Pomarańcza.

Zgadzasz się z oceną wykwalifikowanych testerów?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Czego potrzebuje skóra po 25. roku życia?

Skóra zaczyna biologicznie starzeć się już od ok.