Które mleko ma najlepszy smak? Wyniki testu 8 popularnych marek

Które mleko ma najlepszy smak? Wyniki testu 8 popularnych marek

- Testy
Fot. Pixabay.com

Polski Instytut Badań Jakości we współpracy z SGGW sprawdził, które z obecnych na rynku mlek ESL (świeżych) o zawartości 3,2 proc. tłuszczu smakują najlepiej.

Mleko świeże charakteryzuje się krótkim terminem przydatności do spożycia, wynoszącym kilkanaście dni. Za to jest bardziej wartościowe od mleka UHT i pasteryzowanego, ponieważ zawiera więcej składników odżywczych i ma lepszy smak.

W lutym br. na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zbadanych zostało osiem popularnych marek mleka ESL, cieszącego się coraz większą popularnością: Ale Mleko! 3,2% (OSM Radomsko), Mleko Garwolińskie 3,2% (OSM Garwolin), Mleko Łaciate Świeże 3,2% (Mlekpol), Mleko Świeże 3,2% (Z Wiejskiego Dworku), Mleko Świeże Mikrofiltrowane 3,2% (Auchan), Mleko Wiejskie 3,2% (OSM Piątnica), Świeże Zimne Mleko 3,2% (Robico) i Pilos Mleko Świeże 3,2% (Lidl). Wykwalifikowani testerzy z SGGW oceniali ich wygląd, zapach i smak.

Zwycięzcą testu zostało mleko Łaciate Świeże w butelce. Testerzy ocenili jego ogólną jakość na 7,1 pkt w 10-punktowej skali. Zapach tego mleka wyróżniał się stosunkowo wysoką intensywnością (4,4 pkt) oraz najlepiej w całym teście wyczuwalnymi nutami: słodką (2,5 pkt) i mleczną (4,5 pkt). Nieznacznie powyżej średniej była wyczuwalna nuta śmietankowa (2,5 pkt). Kwaśność zapachu była najniższa w całym teście (0,4 pkt). Smak produktu został oceniony jako najsłodszy (4,2 pkt) oraz z najmocniej wyczuwalnym smakiem mlecznym (6,3 pkt). Atrybut pełni smaku również został oceniony najwyżej w teście (7,1 pkt). Nuta goryczy w smaku była w jego wypadku niewyczuwalna (0 pkt).

Drugie miejsce zajęło Mleko Wiejskie Świeże Piątnica z nieznacznie niższą oceną (7,09 pkt) od zwycięzcy. Od zwycięskiej marki odróżniała go mniejsza intensywność zapachu (4,0 pkt) oraz wyraźnie słabiej wyczuwalna nuta mleczna (3,9 pkt). W ocenie smaku zanotowano niżej wyczuwalną nutę smaku mlecznego (5,5 pkt) oraz słodkiego (3,9 pkt).

Na trzecim miejscu uplasował się produkt dostępny w sieci sklepów LIDL – Mleko Świeże Pilos. Ogólna ocena jego jakości to 7,07 pkt w 10-punktowej skali. Produkt wyróżniał się stosunkowo niską intensywnością zapachu (3,4 pkt), jedną z najniższych w badaniu.

Kolejne miejsca zajęły:

4.  Ale Mleko! oraz Mleko Świeże Z Wiejskiego Dworku – otrzymały tyle samo punktów

5. Zimne Mleko Robico

6. Świeże Auchan

7. Świeże Garwolińskie

 

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również

Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego

Może dotyczyć nawet 80 proc. pracowników biurowych spędzających