Czy szczepionka na gruźlicę chroni przed COVID-19?

Czy szczepionka na gruźlicę chroni przed COVID-19?

Zespół naukowców z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zbada wpływ szczepień przeciwko gruźlicy na zapadalność i przebieg zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

W badaniu weźmie udział około 1 tys. pracowników ochrony zdrowia z czterech szpitali – dwóch z Krakowa (Szpital św. Ludwika i Szpital im. S. Żeromskiego) oraz dwóch z Warszawy (Szpital Bielański i Szpital Praski) . Zespołem badaczy pokieruje dr n. med. Hanna Czajka.

Szczepionka znana i stosowana od lat

Zebrany od uczestników materiał biologiczny oraz obserwacja stanu ich zdrowia pozwolą ocenić, czy wykonywane powszechnie szczepienia przeciwko gruźlicy szczepionką BCG-10 mogą mieć wpływ na zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz przebieg choroby COVID-19.

Szczepionka BCG-10 jest produkowana i stosowana w Polsce od wielu lat. W tym konkretnym badaniu chodzi jednak o sprawdzenie, czy powoduje ona odpowiedź immunologiczną pozwalającą na zwalczanie zakażeń wirusowych, w tym także SARS-CoV-2, w sytuacji pandemii. Nigdy dotąd nie była badana pod tym kątem.

Realizacja projektu badawczego będzie możliwa dzięki dofinansowaniu Agencji Badań Medycznych w ramach tzw. szybkiej ścieżki, której celem jest wsparcie opracowania skutecznych metod diagnostyki i leczenia COVID-19.

50 mln zł na walkę z pandemią koronawirusa

Od dwóch tygodni do Agencji Badań Medycznych wpływają projekty naukowo-badawcze dotyczące szybkich testów, terapii i szczepionki przeciwko koronawirusowi. Każdy wniosek ma szansę na dofinansowanie w wysokości do 5 mln zł. Na wsparcie wszystkich niekomercyjnych badań klinicznych, ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19, Agencja zamierza przeznaczyć 50 mln zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, to budżet ten zostanie zwiększony.

Do tej pory prezes ABM, dr Radosław Sierpiński, wydał pozytywną rekomendację dla projektów przygotowanych przez badaczy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierownictwem prof. Grzegorza Mazura przeprowadzi badania dotyczące zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu tej terapii. Projekt zakłada, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa.

Celem badania zaproponowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którym przewodniczy prof. Marcin Moniuszko, jest natomiast opracowanie szybkiego testu diagnostycznego, umożliwiającego identyfikację osób z wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19. Ma on zostać przygotowany w postaci aplikacji dla lekarzy zajmujących się pacjentami z COVID-19.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.