Kompletowanie wakacyjnej apteczki nie powinno odbywać się na zasadzie wrzucenia do kosmetyczki czegokolwiek, co w danym momencie jest pod ręką. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas wyjazdu, warto wcześniej zadbać o właściwe zaopatrzenie apteczki.
Apteczka w pierwszej kolejności kojarzy nam się z materiałami opatrunkowymi oraz środkami do dezynfekcji, które pozwolą nam na zaopatrzenie potencjalnych ran i urazów. Wybierając się na wypoczynek w okresie letnim, z pewnością będziemy pamiętać o spakowaniu kosmetyków zawierających filtry UV oraz preparatów łagodzących podrażnienia po opalaniu. Zwykle zabieramy także środki zabezpieczające przed ugryzieniami komarów i kleszczy oraz preparaty łagodzące objawy po ukąszeniu.
– Jednak apteczka zaopatrzona tylko w takie produkty nie jest kompletna – zauważa mgr Justyna Kowalska, farmaceutka i pracownik Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu.
Przygotowując apteczkę wakacyjną, musimy w pierwszej kolejności spakować leki, które stosujemy regularnie (np. na nadciśnienie, leki przeciwcukrzycowe). Należy przeanalizować, czy posiadamy wystarczającą ilość leku na cały okres wyjazdu. Ponadto, zarówno w czasie podróży, jak i pobytu w miejscu docelowym powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania leku, zwłaszcza w przypadku produktów termolabilnych, czyli wrażliwych na temperaturę.
Kompletując apteczkę wakacyjną, należy wziąć również pod uwagę leki na inne schorzenia i dolegliwości, które mogą pojawić się w czasie naszego wypoczynku. – Jeśli którykolwiek z podróżnych (a często dotyczy to najmłodszych) cierpi na chorobę lokomocyjną, powinniśmy zaopatrzyć się w produkty lecznicze o działaniu przeciwwymiotnym lub środki na bazie imbiru. W przypadku, gdy mamy skłonności do alergii, należy rozpatrzyć zabranie ze sobą leków przeciwhistaminowych, zarówno w postaci preparatów do stosowania doustnego, jak i kropli do oczu lub nosa – dodaje farmaceutka.
Kobiety mające predyspozycje do nawracających zapaleń pęcherza powinny zaopatrzyć się w preparaty zawierające furaginę.
Niezbędnym elementem każdej apteczki powinny być także leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, np. zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen.
W czasie wypoczynku poza miejscem zamieszkania, szczególnie w krajach egzotycznych, możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W związku z tym powinniśmy zaopatrzyć się w leki poprawiające trawienie, a jeśli mamy skłonność do zaparć, również w leki przeczyszczające. W przypadku wystąpienia biegunki, poza stosowaniem leków zapierających (np. zawierających loperamid), wskazane jest stosowanie elektrolitów oraz probiotyków. Dlatego te preparaty także powinny znaleźć swoje miejsce w apteczce wakacyjnej. Przygotowując się do wyjazdu, należy brać również brać pod uwagę możliwość przeziębienia się. W związku z tym powinniśmy spakować leki na ból gardła, kaszel oraz katar.