Jakie leki warto zabrać ze sobą na wakacje?

Jakie leki warto zabrać ze sobą na wakacje?

Fot. pixabay.com

Kompletowanie wakacyjnej apteczki nie powinno odbywać się na zasadzie wrzucenia do kosmetyczki czegokolwiek, co w danym momencie jest pod ręką. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu podczas wyjazdu, warto wcześniej zadbać o właściwe zaopatrzenie apteczki.

Apteczka w pierwszej kolejności kojarzy nam się z materiałami opatrunkowymi oraz środkami do dezynfekcji, które pozwolą nam na zaopatrzenie potencjalnych ran i urazów. Wybierając się na wypoczynek w okresie letnim, z pewnością będziemy pamiętać o spakowaniu kosmetyków zawierających filtry UV oraz preparatów łagodzących podrażnienia po opalaniu. Zwykle zabieramy także środki zabezpieczające przed ugryzieniami komarów i kleszczy oraz preparaty łagodzące objawy po ukąszeniu.

– Jednak apteczka zaopatrzona tylko w takie produkty nie jest kompletna – zauważa mgr Justyna Kowalska, farmaceutka i pracownik Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu.

Przygotowując apteczkę wakacyjną, musimy w pierwszej kolejności spakować leki, które stosujemy regularnie (np. na nadciśnienie, leki przeciwcukrzycowe). Należy przeanalizować, czy posiadamy wystarczającą ilość leku na cały okres wyjazdu. Ponadto, zarówno w czasie podróży, jak i pobytu w miejscu docelowym powinniśmy zadbać o odpowiednie warunki przechowywania leku, zwłaszcza w przypadku produktów termolabilnych, czyli wrażliwych na temperaturę.

Kompletując apteczkę wakacyjną, należy wziąć również pod uwagę leki na inne schorzenia i dolegliwości, które mogą pojawić się w czasie naszego wypoczynku. – Jeśli którykolwiek z podróżnych (a często dotyczy to najmłodszych) cierpi na chorobę lokomocyjną, powinniśmy zaopatrzyć się w produkty lecznicze o działaniu przeciwwymiotnym lub środki na bazie imbiru. W przypadku, gdy mamy skłonności do alergii, należy rozpatrzyć zabranie ze sobą leków przeciwhistaminowych, zarówno w postaci preparatów do stosowania doustnego, jak i kropli do oczu lub nosa – dodaje farmaceutka.

Kobiety mające predyspozycje do nawracających zapaleń pęcherza powinny zaopatrzyć się w preparaty zawierające furaginę.

Niezbędnym elementem każdej apteczki powinny być także leki o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym, np. zawierające w swoim składzie paracetamol lub ibuprofen.

W czasie wypoczynku poza miejscem zamieszkania, szczególnie w krajach egzotycznych, możemy odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. W związku z tym powinniśmy zaopatrzyć się w leki poprawiające trawienie, a jeśli mamy skłonność do zaparć, również w leki przeczyszczające. W przypadku wystąpienia biegunki, poza stosowaniem leków zapierających (np. zawierających loperamid), wskazane jest stosowanie elektrolitów oraz probiotyków. Dlatego te preparaty także powinny znaleźć swoje miejsce w apteczce wakacyjnej. Przygotowując się do wyjazdu, należy brać również brać pod uwagę możliwość przeziębienia się. W związku z tym powinniśmy spakować leki na ból gardła,  kaszel oraz katar. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Radioterapia adaptacyjna — nowa jakość w leczeniu promieniami

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach jest pierwszym ośrodkiem w Polsce, w którym chorzy na nowotwory są od tygodnia leczeni przy użyciu nowej, bardzo precyzyjnej metody naświetlania – radioterapii adaptacyjnej. Do tej pory skorzystało z niej dwoje pacjentów, ale kolejni są już przygotowywani do zabiegów.