Kto chętniej zabiera swojego pupila na wakacje?

Kto chętniej zabiera swojego pupila na wakacje?

Fot. Maja Marklowska-Tomar

Z badania przeprowadzonego przez Mars Petcare i Research Now SSI na czterech europejskich rynkach wynika, że to osoby młode, nazywane pokoleniem millenialsów, chętniej zabierają zwierzęta domowe na wakacje i dzięki temu podczas wyjazdu czują się szczęśliwsze oraz bardziej zrelaksowane.

W Polsce są to osoby w wieku 18-34 lat. Aż 75 proc. z nich spędza wakacje ze swoim czworonożnym przyjacielem. Najrzadziej robią to osoby po 65. roku życia – decyzję o zabraniu swojego pupila na wakacje podejmuje tylko 49 proc. z nich.

Co ważne, aż 86 proc. Polaków, którzy zabierają swoich podopiecznych na wakacje, było bardziej zadowolonych z wyjazdu – większość (64 proc.) zadeklarowała, że dzięki zabraniu zwierzęcia czuli się szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani (33 proc.). Tylko dla 1 proc. było to dla źródłem dodatkowego stresu.

Coraz łatwiej podróżować ze zwierzęciem

Jak wskazują wyniki ankiety, podróżowanie ze zwierzętami staje się coraz bardziej popularne. 54 proc. badanych Polaków spędziło wakacje ze swoimi pupilami w przeciągu ostatniego roku, a 88 proc. uważa, że zabranie zwierzęcia ze sobą na wakacje jest obecnie łatwiejsze niż kiedyś. Przyczyniać się może do tego coraz większa popularność portali takich jak Nocowanie.pl, Booking.com czy Airbnb. Spośród wspomnianych powyżej 88 proc. respondentów, którzy stwierdzili, że współcześnie łatwiej jest podróżować ze zwierzętami, 79 proc. za przyczynę takiej sytuacji podaje większą dostępność odpowiednich miejsc zakwaterowania.

Jak uniknąć stresujących sytuacji?

Długość podróży była powodem do obaw dla części respondentów, którzy wahali się, czy zabrać na wyjazd pupila – na taką trudność wskazało 28 proc. osób. Sposób transportu okazał się istotny dla 23 proc. Koszt natomiast nie był dużym problemem – tylko 18 proc. uznało go za istotny argument podczas podejmowania decyzji.

Osoby, które spędziły wakacje z czworonogiem stresowały się: nieznajomym otoczeniem dla pupila (39 proc.), ryzykiem zagubienia się zwierzęcia (34 proc.) oraz potencjalnym brakiem dostępu do lekarza weterynarii (32 proc.). Jak podkreślają eksperci, takim sytuacjom można jednak zaradzić, zapoznając zwierzę z okolicą, w której wypoczywamy, właściwe oznakowanie czworonoga (chip, zawieszka z danymi do kontaktu) oraz wcześniejsze skontaktowanie się z lekarzem weterynarii w miejscu będącym celem naszej podróży.

Jeśli nie możesz zabrać zwierzęcia ze sobą, zapewnij mu profesjonalną opiekę

Część opiekunów nie zdecydowała się zabrać ze sobą zwierząt i pozostawiła je pod opieką rodziny, znajomych lub profesjonalnego opiekuna. Głównymi powodami pozostawienia zwierzęcia w domu były: źle znoszona podróż (37 proc.), chęć uniknięcia stresu związanego z opieką podczas wakacji (25 proc.) oraz zbyt wiele trudności organizacyjnych (23 proc.).

Wiele osób, które pozostawiły swoich czworonożnych przyjaciół w domu, przyznała, że rozłąka z pupilem miała niekorzystny wpływ na ich wypoczynek. Połowa podkreśliła, że bardzo tęskniła za zwierzęciem (51 proc.), prawie połowa (46 proc.) przynajmniej raz dziennie myślała o nim podczas wyjazdu, a co czwarta osoba nawet kilka razy dziennie. Częściej o zwierzętach myślały kobiety – więcej niż raz dziennie wracało myślami do swojego pupila 33 proc. z nich, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wyniósł 18 proc.

“Wiemy, że zwierzęta domowe mają ogromny wpływ na samopoczucie, zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi, a nasze badanie dowodzi, że dotyczy to w równym stopniu życia codziennego, jak i wyjazdów na wakacje. Dobrze widzieć, że pojawienie się bardziej elastycznych form podróżowania i zakwaterowania spowodowało, że wczasowicze – zwłaszcza osoby młode – korzystają w pełni z wakacji, spędzając je w towarzystwie swych podopiecznych” – komentuje Małgorzata Głowacka z Mars Polska, lekarka weterynarii.

Jeżeli wyjeżdżasz na wakacje, warto odpowiednio wcześnie zaplanować wyjazd po kątem opieki na zwierzęciem. Musisz zdecydować, czy zabierasz je ze sobą, czy zostawiasz je z opiekunem lub u rodziny, a może w hotelu dla zwierząt. W ten sposób zapewnisz sobie spokojną głowę i będziesz pewien, że podczas wyjazdu Twój pupil jest pod dobrą opieką. [Małgorzata Głowacka]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Neovadiol Postmenopauza. Krem na dzień o potrójnym działaniu

Neovadiol Postmenopauza odżywczy krem na dzień przeciw przebarwieniom SPF 50 opracowano z myślą o kobietach po menopauzie. Redukuje zmarszczki, zwiększa jędrność skóry i działa na przebarwienia.