Domowa apteczka. Jak często i po co przeglądać jej zawartość?

Domowa apteczka. Jak często i po co przeglądać jej zawartość?

Fot. pixabay.com

W domowej apteczce znajdują się podstawowe leki i wyroby medyczne. Powinna być nie tylko regularnie uzupełniana, ale też przeglądana.

Jak często Polacy robią przeglądy w domowej apteczce? Gdzie przechowują leki? Czy sprawdzają termin ich przydatności? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w badaniu przeprowadzonym w kwietniu tego roku przez instytut ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Gemini Polska.

Jak często należy przeglądać domową apteczkę?

Każdy z nas zagląda do domowej apteczki zwykle dopiero wtedy, kiedy mu coś dolega. Warto jednak pamiętać, że aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom, należy wykonywać przegląd domowej apteczki przynajmniej dwa razy w roku. Tymczasem z badania ARC Rynek i Opinia wynika, że 31 proc. Polaków robi to raz na kwartał, 27 proc. raz na pół roku, a 19 proc. tylko raz w roku.

Dlaczego warto zaglądać do domowej apteczki i pozbywać się starych i przeterminowanych leków? Dlatego, że po upływie terminu ważności mogą być szkodliwe dla zdrowia. Powinno się także usuwać medykamenty po zakończonych kuracjach leczniczych. Preparaty te mają często krótki termin ważności. Ważne jest także, aby zapisywać na opakowaniach daty ich otwarcia, ponieważ spora część leków może być używana tylko kilka miesięcy po ich otwarciu.

Czytaj też: Jakie leki warto zabrać ze sobą na wakacje?

– Z przeprowadzonego na nasze zlecenie badania wynika, że aż 76 proc. Polaków nie zapisuje na opakowaniach daty otwarcia leku. To bardzo niebezpieczne dla zdrowia i może prowadzić do negatywnych skutków dla zdrowia i życia pacjenta. Robiąc przegląd domowej apteczki, należy także zwrócić uwagę na syropy i leki w postaci płynnej. Często pod wpływem temperatury mogą one zmienić kolor lub konsystencję – mówi Izabela Baj, dyrektor ds. opieki farmaceutycznej Gemini Polska.

W jaki sposób utylizować przeterminowane leki?

Przeterminowanych leków nie wolno wyrzucać do kosza! Według badania przygotowanego na zlecenie Gemini Polska tylko 54 proc. Polaków utylizuje je w specjalnych pojemnikach ustawionych w aptekach, a 32 proc. wyrzuca je do domowego kosza, nie mając świadomości, że powinni zadbać o bezpieczną ich utylizację.

– Wszystkie przeterminowane produkty lecznicze możemy zanieść do specjalnych pojemników, które dostępne są w aptekach. Nie wolno ich wrzucać do kosza czy ubikacji! Zawarte w nich substancje chemiczne są szkodliwe dla środowiska — tłumaczy Izabela Baj.

Gdzie bezpiecznie przechowywać leki w domu?

W domowych apteczkach można znaleźć różne leki, które pomagają w codziennych dolegliwościach. Znajdują się w nich środki przeciwbólowe, syropy, krople do oczu, tabletki na kaszel czy leki dla dzieci. Prawidłowe przechowywanie leków w warunkach domowych wymaga przestrzegania zasad, by były one bezpieczne i przynosiły pożądany efekt terapeutyczny.

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Gemini Polska, aż 60 proc. Polaków przechowuje leki w kuchni, a 21 proc. w sypialni. Co na to eksperci?

– Kuchnia, ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę, na pewno nie jest odpowiednim miejscem do zorganizowania apteczki. Większość leków powinna być przechowywana w suchym, ciemnym miejscu, które nie jest narażone na działanie promieni słonecznych, w temperaturze pokojowej (od 15°C do 25°C). Apteczka powinna być także usytuowana w miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci i zwierzęta. Leki należy przechowywać w oryginalnych opakowaniach wraz z ulotką! – apelują.

Bardzo ważne jest także, aby przy każdym zakupie leków sprawdzić zalecenia dotyczące jego przechowywania, ponieważ niektóre leki wymagają np. umieszczenia ich w lodówce.

Czy Polacy zwracają uwagę, jak powinien być przechowywany lek? Zdecydowanie tak! Aż 81 proc. ankietowanych zwraca uwagę na informację związaną z prawidłowym miejscem trzymania leków.

– Prawidłowe przechowywanie leków w domowej apteczce jest bardzo ważne i zapewnia bezpieczeństwo pacjentom. Dlatego warto trzymać je w oryginalnych opakowaniach i w miejscach dla nich przeznaczonych. Wszystkie niezbędne informacje związane z ich przechowywaniem pacjent może znaleźć w ulotce preparatu. Jeśli nie jesteśmy pewni, w jakich warunkach należy przetrzymywać preparat, warto zapytać o to farmaceutę – radzi Izabela Baj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

5 pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem

Soczysty, pełen witamin i antyoksydantów, jest idealnym składnikiem lekkich, zdrowych i niezwykle kolorowych kanapki. Oto pięć pomysłów na wiosenne kanapki z pomidorem w roli głównej, które zadowolą każdego smakosza.