Jak żyć w zgodzie z filozofią zero waste?

Jak żyć w zgodzie z filozofią zero waste?

W dobie pandemii koronawirusa ta filozofia nabrała jeszcze większego niż do tej pory znaczenia. Marnotrawstwo jedzenia i wyrzucanie przedmiotów, które z powodzeniem można naprawić, jest dzisiaj passe.

Z tym faktem może być trudno Ci się pogodzić, ale naprawdę nie potrzebujesz wszystkiego, o czym myślisz, że jest Ci niezbędne. Tak wiele produktów jest nam sprzedawanych jedynie do określonego użytku. Ale czy faktycznie potrzebujesz oddzielnego środka do czyszczenia podłogi, okien i łazienki? Czy musisz mieć aż osiem niebieskich sweterków? Czy odklejony nosek jest wystarczającym powodem, by kupić nowe buty?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile kilogramów żywności wyrzucasz do kosza? Zmniejszając to, czego potrzebujesz, zmniejszasz to, co ostatecznie wyrzucisz. Zasada jest prosta – przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zatrzymaj się na chwilę. Poświęć trochę czasu i zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Niech następnym razem zadrży Ci ręka, gdy będziesz wyrzucać banany tylko dlatego, że pojawiły się na nich brązowe plamy.

Czy w pojedynkę można coś zmienić?

Najczęstszy argument, jaki powtarzają osoby kpiące z zero waste, brzmi: “Co z tego, że ja zacznę ograniczać wydatki i produkcję śmieci, skoro większość tego nie robi?”. Każdego dnia podejmujesz szereg decyzji mających wpływ na naszą planetę. Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania.

 • Jak dojeżdżasz do pracy?
 • Ile produktów spożywczych kupujesz?
 • Co jesz?
 • Na co wydajesz pieniądze?
 • Ile śmieci produkujesz?
 • Czy chodzić na zakupy z torbą wielokrotnego użytku?
 • Czy reperujesz sprzęty, zamiast je wyrzucać?

Wszystko jest ze sobą połączone. Każdy zakup, którego dokonujesz, ma wpływ na świat, w którym przecież chcesz żyć i w którym mają żyć Twoje dzieci i wnuki. Wyznawanie filozofii zero waste jest nie tylko dobre dla środowiska, ale także znacznie poprawia jakość życia. Osoby, które postanowiły spróbować żyć zgodnie z tą filozofią, często zaczynają lepiej się odżywiać, mają lepsze samopoczucie, zauważają wzrost oszczędności, a także… znacznie rzadziej odwiedzają altankę śmietnikową.

Od czego zacząć przygodę z zero waste?

Żyjemy w społeczeństwie nastawionym na konsumpcjonizm. Pojawia się zachcianka i oczekujemy natychmiastowej satysfakcji. Nie lubimy czekać, jesteśmy leniwi i próżni. Najnowsze technologie kuszą i zmieniają się tak szybko, że jedynie nieustanne robienie zakupów jest w stanie zagwarantować nam bycie na bieżąco. Postawa zero waste stoi w kontrze z takim postępowaniem. Jeśli chcesz spróbować, pamiętaj, że nikt nie jest doskonały. Najważniejsze jest to, że chcesz podjąć pewien wysiłek, chcesz się zmienić, że próbujesz.

Poniżej przedstawiamy Ci sześć prostych rad, jak rozpocząć przygodę z zero waste.

 1. Wszelkie plastikowe akcesoria, jak np. pojemniki na żywność, zamień na produkty wykonane ze szkła lub stali nierdzewnej. Doskonale nadają się do recyklingu, gdy już ich nie potrzebujemy, a przechowywanie w nich żywności jest po prostu bezpieczne.
 2. Torebki foliowe to prawdziwa zmora. Choć są niezwykle leciutkie, na wysypiskach śmieci są ich setki kilogramów, pływają w morzach i oceanach, zalegają w lasach. Wybór materiałowych toreb na zakupy to jeden z najprostszych sposobów, by ograniczyć ilość śmieci na świecie.
 3. Większość popularnych środków do czyszczenia i sprzątania można zastąpić roztworami z octem lub sodą oczyszczoną.
 4. Będąc na zakupach, staraj się wybierać produkty pakowane w kartony, a nie plastikowe torebki. Dobrym pomysłem mogą być zakupy na lokalnym targu. Możesz wówczas poprosić o zapakowanie produktów w Twoje torebki lub pojemniki.
 5. Nie wyrzucaj butów, gdy pojawią się pierwsze uszkodzenia. Jeśli jesteś rodzicem, na pewno znasz problem z odklejonymi podeszwami lub noskami, ponieważ dzieci niezwykle szybko niszczą obuwie. Takie drobne uszkodzenia możesz naprawić sam z pomocą szybko schnącego kleju do butów (np. TADAM). Wybierz produkt, który jest skuteczny, zapewnia elastyczność po zeschnięciu i nie śmierdzi. Chodzi również o to, żeby się nie wykruszył.
 6. Będzie super, jeśli uda Ci ci ograniczyć liczbę kupowanych kosmetyków lub przygotowywać je w domu. Dobrym rozwiązaniem na start będzie choćby wybieranie kosmetyków w szklanych opakowaniach nadających się do wielokrotnego użytku.

Być może z większości tych rozwiązań już korzystasz, nie wiążąc tego wcale z filozofią zero waste. Jeśli jest to dla Ciebie nowość, to właśnie udowodniliśmy Ci, że życie z w zgodzie z jej zasadami jest bardzo proste.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Spot the Dot — zwróć uwagę na znamiona!

Fundacja Rak’n’Roll Wygraj Życie! wraz z fotografką Anną Bedyńską zachęcają do szukania kropek. Ich wspólny projekt Spot the Dot ma na celu zwrócenie uwagi na znamiona na skórze, czyli jeden z ważnych etapów profilaktyki czerniaka.