Jak zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych ryb?

Jak zachęcić dzieci do jedzenia zdrowych ryb?

Fot. materiały prasowe

Polacy jedzą dwukrotnie mniej ryb niż mieszkańcy innych krajów europejskich. Przyzwyczajenia kulinarne w naszych domach może zmienić projekt edukacyjny “Skarby Bałtyku” stworzony z myślą o uczniach szkół podstawowych. 

Autorzy projektu obiecują uczniom, którzy do niego przystąpią, potężną dawkę przydatnych informacji i ciekawostek. Za pośrednictwem platformy e-learningowej, opracowanej w ramach projektu “Naturalnie Bałtyckie”, będą mieli szansę poszerzyć i usystematyzować swoją wiedzę o Morzy Bałtyckim, jego zasobach, a także właściwościach zdrowotnych ryb bałtyckich.

Trzy lekcje na trzech poziomach nauczania

Za pośrednictwem platformy e-learningowej nauczyciele mogą zrealizować ze swoimi uczniami trzy merytoryczne lekcje: o Morzu Bałtyckim – jego cechach, zasoleniu, mieszkańcach i zasobach, o rybach żyjących w Bałtyku oraz ich właściwościach żywieniowych i zdrowotnych.

Ryby są cennym źródłem dobroczynnych kwasów omega-3, a także witamin A, D, E oraz z grupy B. Są bogate w lekkostrawne białko i składniki mineralne: jod, selen, czy żelazo. Korzyści z jedzenia ryb są niezaprzeczalne, dlatego dietetycy i eksperci żywienia namawiają do włączenia 2-3 razy w tygodniu ryb do diety zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Program podzielono na trzy poziomy trudności i analogicznie dostosowano go do trzech grup wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Zajęcia zostały przygotowane w formie e-learningu, tak by umożliwić uczniom edukację w domach. Każdy nauczyciel może zrealizować program, wyświetlając slajdy w trakcie zajęć zdalnych. Lekcje mogą przeprowadzić samodzielnie ze swoim dzieckiem także jego rodzice.

Cały materiał edukacyjny został przygotowany w porozumieniu z profesjonalistami zajmującymi się tworzeniem angażujących programów edukacyjnych, przy wsparciu ekspertów z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w dziedzinie Morza Bałtyckiego, rybołówstwa oraz specjalistów żywienia, którzy podkreślają znaczenie ryb w diecie nie tylko dzieci.

Kto pierwszy, ten… zdobywa nagrodę

Na uczestników lekcji “Skarby Bałtyku” czekają nagrody w postaci wyjątkowych, pięknie ilustrowanych albumów edukacyjnych o Bałtyku dla uczniów oraz książki kucharskiej z przepisami z wykorzystaniem ryb bałtyckich dla nauczyciela. Żeby zdobyć te nagrody, wystarczy przeprowadzić badanie wiedzy o Bałtyku wśród dzieci i młodzieży. Zadanie podzielone jest na dwa etapy. Uczniowie wypełniają dwie ankiety z pytaniami: pierwszą (przed zrealizowaniem lekcji za pośrednictwem platformy e-learningowej) oraz drugą (po zrealizowaniu). Po ukończonym zadaniu należy przesłać wypełnione i zeskanowane arkusze z odpowiedziami na wskazany na stronie internetowej adres mailowy.

Uwaga! Warto się spieszyć, bo nagrody czekają tylko na pierwszych 500 uczniów, którzy wezmą udział w ankiecie.

Rodzice też mogą wesprzeć ten projekt

Każdy rodzic może wspólnie ze swoim dzieckiem zgłębić wiedzę na temat Morza Bałtyckiego i wesprzeć w ten sposób nauczyciela w zrealizowaniu lekcji w ramach nauki zdalnej w domu. Program dostarcza nie tylko merytorycznych informacji i ciekawostek na temat Bałtyku, ale stanowi także doskonałą okazję do nauki przez zabawę i efektywnego spędzenia czasu z dzieckiem.

Statystyczny Polak roczne spożywa zaledwie 14,5 kg ryb. Dla porównania Hiszpanie jedzą 45,7 kg, a Włosi 31,1 kg. Oba te narody według Bloomberg Healthiest Country Index uznane zostały za najzdrowsze na świecie. Ich dobrą kondycję zdrowotną eksperci wiążą z bogatą w produkty rybne i owoce morza dietą.

Organizatorem projektu “Naturalnie Bałtyckie” jest Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb. Jest on współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego “Rybactwo i Morze”.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.