Uciążliwe nudności i wymioty w ciąży można i trzeba skutecznie leczyć

Uciążliwe nudności i wymioty w ciąży można i trzeba skutecznie leczyć

Fot. pixabay.com

Połowa kobiet w ciąży zmaga się z nudnościami i wymiotami. A część z nich doświadcza bardzo uciążliwych, tzw. niepowściągliwych wymiotów, które można skutecznie i bezpiecznie leczyć.

Najbardziej ekstremalne nudności i wymioty w ciąży, określane mianem niepowściągliwych, stanowią drugą najczęstszą przyczynę hospitalizacji kobiet w ciąży. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, powinny być leczone jak najwcześniej, najlepiej od początku ciąży, ponieważ nieleczone mogą ulegać nasileniu do poziomu zagrażającemu zarówno matce, jak i płodowi. Eksperci przypominają, że niewyrównane zaburzenia elektrolitowe i utrata powyżej 5 proc. masy ciała w czasie ciąży zwiększają ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej i wad wrodzonych u płodu.

Mimo że nudności i wymioty mogą w znaczący sposób obniżać jakość życia kobiety w ciąży, wiele ciężarnych nawet nie wspomina o nich podczas rutynowej wizyty u ginekologa, uważając je za typowy objaw ciąży.

Skuteczne leczenie uciążliwych nudności i wymiotów w ciąży

W przypadku łagodnych nudności i wymiotów ciążowych pomocna może być zmiana stylu życia, diety oraz doraźne stosowanie środków łagodzących te dolegliwości, do których należą preparaty zawierające imbir i rumianek, akupunktura lub masaże. Jednak w cięższych przypadkach, tzw. niepowściągliwych wymiotów, te środki nie działają.

Przeczytaj także: Jak sobie radzić z nudnościami i wymiotami w czasie ciąży?

Na szczęście od niedawna w Polsce dostępny jest bardzo skuteczny i bezpieczny lek, zawierający dwie substancje czynne: doksylaminę (lek antyhistaminowy m.in. o działaniu uspokajającym i nasennym, ale też przeciwwymiotnym) i pirydoksynę (forma witaminy B6 o szerokim działaniu, m.in. przeciwwymiotnym). Co ważne, można go przyjmować od początku ciąży. Obie substancje wykazują niezależnie od siebie działanie łagodzące nudności oraz aktywność przeciwwymiotną. W wielu badaniach wykazano korzystny wpływ ich połączenia doksylaminy w zmniejszeniu nudności i wymiotów o umiarkowanym nasileniu u kobiet ciężarnych.

Preparat zawierający doksylaminę i pirydoskynę jest stosowany z powodzeniem i bardzo często przepisywany pacjentkom już od kilkudziesięciu lat w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Posiada dobrze udokumentowane badania kliniczne.

– Lek okazał się skuteczny u 94 proc. kobiet w ciąży, które go stosowały, przy czym 19 proc. z nich odczuło pozytywne efekty już od drugiego dnia terapii – podkreśla dr Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik z Warszawy.

Co ważne, mimo że nudności i wymioty nasilają się rano, lek należy przyjmować wieczorem, ze względu na to, że jest to lek o opóźnionym uwalnianiu. Z tego powodu dopiero rano występuje w największym stężeniu. Co ważne, małą okrągłą tabletkę trzeba stosować regularnie, a nie w razie potrzeby.

– Jeśli efekty leczenia są pozytywne, stopniowo zmniejsza się dawkę. Gdy nie są zadowalające, wprowadza się dodatkowe tabletki, zamiast standardowych dwóch – trzy, maksymalnie cztery – tłumaczy dr Jacek Tulimowski.

Amerykańskie, kanadyjskie i polskie wytyczne leczenia nudności i wymiotów w ciąży

Zarówno w rekomendacjach amerykańskich: American College of Obstetricians and Gynecologists, Association of Professors of Gynecology and Obstetrics oraz kanadyjskich: Society of Obstetricians and Gynaecologists of Canada, połączenie doksylaminy 10 mg i pirydoksyny 10 mg, o opóźnionym uwalnianiu, powinno stanowić terapię pierwszego rzutu – przypomina prof. Tomasz Paszkowski, kierownik III Katedry i Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak dodaje, korzystną opinię o tym leku wyraził również w swoim niedawno opublikowanym stanowisku Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Stanowisko to jest dostępne tutaj.

Moje spore już własne doświadczenie w stosowaniu tego leku potwierdza liczne zawarte w literaturze przedmiotu pozytywne opinie o tym preparacie, którego dostępność w Polsce znacznie ułatwia nam skuteczne łagodzenie nudności i wymiotów u naszych ciężarnych pacjentek – mówi.

Warto więc zapytać o ten lek swojego ginekologa. Przede wszystkim jednak trzeba go poinformować o nudnościach i wymiotach i poprosić o pomoc w złagodzeniu tych bardzo nieprzyjemnych dolegliwości.

Literatura

  1. ACOG Practice Bulletin No. 189: Nausea and Vomiting of Pregnancy. Obstet Gynecol. VOL.131, NO.1,J ANUARY 2018:e15-e30
  2. Association of Professors of Gynecology and Obstetrics Continuing Series on Women’s Health Education. Nausea and vomiting of pregnancy. 2018
  3. Campbell K i wsp., SOGC CLINICAL PRACTICE GUIDELINE, The Management of Nausea and Vomiting of Pregnancy, J Obstet Gynaecol Can 2016;38(12):1127-1137; http://dx.doi.org/10.1016/j.jogc.2016.08.009
  4. Piotr Sieroszewski i wsp. Stanowisko Zespołu Ekspertów PTGiP w zakresie stosowania produktu leczniczego Xonvea®. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022, tom 7, nr 2

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Planet Essence: 4 nowe produkty do pielęgnacji ciała

Linia Perfecta Planet Essence powiększyła się o cztery nowe produkty do pielęgnacji ciała. Połączenie gruszki z karmelem, grejpfruta z kawą i ashwagandhy z szafranem ma być gwarancją zmysłowych doznań i obietnicą gładkiego ciała.