Suplementacja w ciąży? Tak, ale z głową

Suplementacja w ciąży? Tak, ale z głową

Fot. Freeimages.com

W ciągu ostatnich 20 lat przeprowadzono wiele badań dotyczących wpływu niektórych składników odżywczych spożywanych przez kobietę w ciąży na zdrowie jej dziecka już na etapie jego rozwoju płodowego. Korzystne działanie ma dziewięć takich składników: kwas foliowy, witaminy B6, B12 i D, kwas dokozaheksaenowy (DHA), żelazo, jod, selen i cholina.

KWAS FOLIOWY

Zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej – bezmózgowia i przepukliny mózgowo-rdzeniowej, które powstają w pierwszym miesiącu ciąży, kiedy dochodzi do zamknięcia cewy nerwowej, oraz porodu przedwczesnego.

Zalecana dawka dzienna to 400 μg (nie dotyczy to kobiet, które urodziły już wcześniej dziecko z wadą cewy nerwowej  – w ich przypadku dawka jest znacznie większa i wynosi 4 mg).

Suplementację kwasem foliowym należy zacząć jeszcze przed zajściem w ciążę i kontynuować przez całą ciążę, zwiększając dawkę dwukrotnie w Ii i III trymestrze.

Wyniki badania WOBASZ 2010 dowodzą, że niedobór kwasu foliowego dotyczy aż 90 proc. kobiet w wieku rozrodczym.

WITAMINY B6 I B12

Minimalizują ryzyko uszkodzeń struktury DNA i zaburzeń prawidłowego unaczynienia łożyska.

Suplementację tymi witaminami należy zacząć, podobnie jak kwasem foliowym, przed zajściem w ciążę i kontynuować przez cały okres ciąży.

Co trzecia kobieta w wieku rozrodczym ma niedobory witaminy B6, a co druga – niedobory witaminy B12. A niedobory tych witamin również  zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewy nerwowej.

DHA

Zalecana dawka dzienna: w przypadku kobiet z grupy wysokiego ryzyka porodu przedwczesnego co najmniej 1000 mg w II i III trymestrze ciąży i w okresie laktacji, kobiety z grupy niskiego ryzyka – nie mniej niż 600 mg.

WITAMINA D

Zmniejsza ryzyko cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, zakażenia bakteryjnego pochwy i urodzenia dziecka z niską masą ciała.

Zalecana dawka: 1500-2000 IU przyjmowana przynajmniej od II trymestru ciąży aż do porodu oraz w okresie karmienia, a najlepiej jeszcze przed zajściem w ciążę.

ŻELAZO

Przyjmowanie tego pierwiastka zapobiega urodzeniu dziecka o niskiej masie ciała i anemii w trakcie porodu.

Ze względu na wysokie zapotrzebowanie na żelazo podczas ciąży, które trudno uzupełnić dietą, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby kobiety w ciąży otrzymywały 60 mg żelaza na dobę przez sześć miesięcy, począwszy od 8. tygodnia ciąży. Eksperci WHO radzą, by kontynuować suplementację tego składnika również w okresie karmienia piersią.

Kobiety z rozpoznaną niedokrwistościa (anemią) powinny rozpocząć suplementację przed zajściem w ciążę.

Skala niedoborów witaminy D u ciężarnych Polek wynosi 20-40 proc.

JOD

Niedobór tego pierwiastka u kobiet w ciąży może być przyczyną zespołu zaburzeń z niedoboru jodu, a więc: poronienia, przedwczesnego porodu, zamartwicy płodu i wad wrodzonych.

Zalecana dobowa dawka: 150-200 μg w formie jodku potasu dla kobiet w ciąży i karmiących.

Badania przeprowadzone wśród kobiet w ciąży w Polsce dowiodły, że tylko połowa z nich otrzymuje zalecaną dzienną dawkę jodu.

SELEN

Niedobór selenu zwiększa ryzyko zaburzeń gospodarki hormonalnej tarczycy u matki i dziecka, kretynizmu u dzieci, wewnątrzmacicznego zahamowania wzrastania płodu, stanu przedrzucawkowego i depresji.

Zapotrzebowanie na ten składnik w okresie ciąży i laktacji wzrasta do 60-70 μg na dobę.

CHOLINA

W 1998 r. uznana za składnik odżywczy niezbędny w diecie człowieka. Wchodzi w skład fosfolipidów, które są częścią błon komórkowych. Usprawnia przewodzenie sygnałów między komórkami, bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej i odgrywa znaczącą rolę w rozwoju mózgu płodu. Właściwe spożycie choliny zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej i stanu przedrzucawkowego.

Zalecane dzienne spożycie dla kobiet w ciąży to 450 mg. Należy ją przyjmować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.