Jacek Rozenek ostrzega przed udarem mózgu

Jacek Rozenek ostrzega przed udarem mózgu

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. O tym, że może się on przytrafić każdemu, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego, przekonał się m.in. aktor Jacek Rozenek.

Udar mózgu nie boli. Osoby, które go przeszły, często bagatelizują pierwsze objawy choroby. W dniu, kiedy doznałem udaru, w pewnym momencie poczułem, że mam problem z mówieniem. Niestety zignorowałem to. Byłem przekonany, że to chwilowe przemęczenie – prowadziłem wówczas cykl  szkoleń. Miałem olbrzymie szczęście, że ktoś zupełnie obcy zwrócił uwagę, że może ze mną dziać się coś złego i szybko wezwał karetkę. Mógł przecież pomyśleć, że zasnąłem w zaparkowanym aucie. Teraz, po trudnej rehabilitacji, mogłem wrócić do pracy. Wiem jednak, że nie wszyscy mają takie szczęście. Jestem przekonany, że wielu ludzi można byłoby uratować, gdyby więcej osób znało podstawowe objawy udaru i wiedziało, że jak zobaczą u kogoś choć jeden z nich, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie.

(Jacek Rozenek, aktor)

Udar mózgu, jak podkreśla Jacek Rozenek, dotyka osoby w różnym wieku – nie tylko starsze. Sam spotkał w ośrodku rehabilitacyjnym bardzo dużo młodych osób po udarze. Po własnych doświadczeniach zdecydował się przyłączyć do organizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Stop udarom” akcji „Alert udarowy”. Wystąpił w krótkim spocie, który – ma nadzieję -zwróci uwagę Polaków i zachęci ich do zgłębienia wiedzy, czym jest ta groźna choroba.

Statystyki pokazują, że udar mózgu jest 3. przyczyną śmierci i główną przyczyną trwałej niepełnosprawności u osób dorosłych. Co roku zabija około 30 tys. Polaków.

Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak, jak na przykład w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego, czyli natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby.

(dr n. med. Włodzimierz K. Dłużyński, prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu)

Organizatorzy akcji „Alert udarowy” chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy.

Więcej informacji na temat udaru mózgu i jego konsekwencji oraz na temat kampanii „Stop udarom” na stronie www.stopudarom.pl i profilu FB-stop-udarom, #alertudarowy

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Suplementy diety w medycynie estetycznej: brać czy nie brać?

W medycynie estetycznej coraz częściej podkreśla się znaczenie