IX Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown

IX Mistrzostwa Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown

Fot. materiały prasowe

Warszawa będzie tym razem gościć uczestników Mistrzostw Europy Niewidomych i Słabowidzących w showdown – dyscyplinie sportowej, w której Polacy odnoszą międzynarodowe sukcesy.

Zawody, w których wezmą udział  reprezentanci 18 krajów, zostaną rozegrane w dniach 24-26 sierpnia w LXII Liceum Ogólnokształcącym Mistrzostwa Sportowego im. generała broni Władysława Andersa w Warszawie. Ich partnerem zostało Centrum Mikrochirurgii Oka „Laser” prof. Jerzego Szaflika, które udostępni swój sprzęt i gabinety do obowiązkowych badań zawodników. Przeprowadzą je lekarze-klasyfikatorzy wyznaczeni przez Międzynarodową Federację Sportu Niewidomych (IBSA).

To właśnie na zlecenie tej organizacji imprezę organizuje w Warszawie Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Cross”. 24 zawodniczki i 32 zawodników rywalizować będzie w showdown – „tenisie stołowym dla niewidomych”, rozgrywanym na prostokątnym stole, na którego przeciwległych krańcach umieszczone są bramki, a na środku – pionowa tablica. Zawodnicy grają przy użyciu paletek oraz piłeczki, wewnątrz której znajdują się małe kuleczki (np. z metalu), dzięki czemu jest ona słyszalna. Celem gry jest odbicie piłeczki pod tablicą znajdującą się na środku stołu wprost do bramki przeciwnika, który oczywiście stara się zapobiec strzeleniu gola.

Showdown jest grą zarówno indywidualną, jak i drużynową. Jest znana już od 1960 roku, ale szerszą popularność zyskała dopiero od czasu olimpiady w Arnhem w 1980 roku, gdzie grano w nią rekreacyjnie.

Podczas ostatnich mistrzostw Europy, rozegranych w 2016 roku we Włoszech, reprezentanci Polski wywalczyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej i zdobyli dwa brązowe medale indywidualnie. Ich wysoki poziom został potwierdzony na Mistrzostwach Świata w Szwecji w 2017 roku, gdzie ponownie zdobyli złoty medal w klasyfikacji drużynowej, a dorobek indywidualny powiększyli o srebrny medal. Te wyniki plasują Polaków wśród narodów najlepiej grających w showdown.

Więcej na temat imprezy na stronie http://www.cross.org.pl/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.