Bądźmy solidarni z chorymi na raka

Bądźmy solidarni z chorymi na raka

W przypadający dzisiaj Światowy Dzień Walki z Rakiem, Fundacja Onkologiczna Alivia rozpoczyna nową kampanię – “SMS-y mogą pokonać raka”.

Głównym elementem kampanii jest spot, którego bohaterką jest pacjentka skazana na niechciane towarzystwo raka wygenerowanego w technologii 3D. Jego postać znamy już z poprzednich kampanii Fundacji Alivia. Dzięki zaangażowaniu i wsparciu innych osób wysyłających SMS-y potwór, symbol choroby, zmniejsza się, a chora zyskuje nad nim przewagę.  Spot kampanii można obejrzeć na https://www.youtube.com/watch?v=LnUl0tkq9Cg

Kampania ma zachęcić nas wszystkich do dostrzeżenia społecznego problemu, jakim jest rosnąca liczba chorych na nowotwory złośliwe, również w naszym najbliższym otoczeniu. Podkreślone zostało również znaczenie zaangażowania osób zdrowych w poprawę sytuacji chorych.

Choroba nowotworowa budzi lęk u każdego, jednak wsparcie pozwala przekształcić strach w determinację i odwagę i w ten sposób pomóc w walce z chorobą. Solidarność można wyrazić w prosty sposób, wysyłając SMS i dowiadując się, jak można wesprzeć chorych – tłumaczy Agata Polińska,
wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia, która również jest pacjentką.

Kampania zachęca, by osoby zdrowe solidarnie z pacjentami stanęły do walki z rakiem.

Według danych zebranych w ramach badania CONCORD-3, skuteczność leczenia raka w Polsce zwiększa się dużo wolniej niż w państwach rozwiniętych. Według OECD umieralność z powodu nowotworów jest w Polsce wyższa niż w Rosji, a wskaźnik pięcioletnich przeżyć pacjentów z rakiem jelita grubego niższy niż w Turcji.

Według danych przygotowanych przez Fundację Alivia w ramach projektu Oncoindex, połowa leków onkologicznych zalecanych przez naukę w najbardziej śmiertelnych nowotworach nie jest w Polsce refundowana.

Światowy Dzień Walki z Rakiem to święto ustanowione na światowym szczycie, zorganizowanym w 2000 roku w Paryżu. Przyjęto wówczas Kartę Paryską, w której sygnatariusze zobowiązali się do stworzenia programów zapobiegania, diagnostyki i zwalczania chorób nowotworowych w swoich krajach. Fundamentem tych rozwiązań jest m.in. ochrona praw pacjentów, zapewnienie odpowiedniego finansowania badań oraz leczenia, czego w Polsce – jak podkreślają przy każdej okazji przedstawiciele Fundacji Onkologicznej Alivia – wciąż brakuje.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?