Infolinia dla osób, które boją się koronawirusa

Infolinia dla osób, które boją się koronawirusa

Fot. GIS

Od dziś Telefoniczna Informacja Pacjenta – bezpłatna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia – czynna jest całą dobę. Dzwoniąc pod numer 800 190 590, można uzyskać m.in. informacje, jak zachować się w przypadku podejrzenia o zakażenie koronawirusem z Chin.

Mimo że do tej pory w Polsce nie potwierdzono jeszcze ani jednego przypadku zakażenia tajemniczym wirusem z Wuhan, wdrożono już wiele procedur, które – w sytuacji, gdy pojawi się w Polsce – mają nie dopuścić do wybuchu epidemii. Na lotniskach podróżnym powracającym z Chin i Włoch, gdzie zarejestrowano najwięcej zakażeń, mierzona jest temperatura. Jeszcze na pokładzie samolotu muszą wypełnić kartę pasażera, umieszczając w niej informacje dotyczące m.in. miejsca, w którym przebywali przed powrotem do kraju.

Liczba laboratoriów, w których wykonywane są testy w kierunku wykrycia koronawirusa, z każdym dniem się zwiększa. Poza dwoma zlokalizowanymi w Warszawie (Wojewódzki Szpital Zakaźny i Narodowy Instytut Zdrowia – Państwowy Zakład Higieny), w pełnej gotowości są laboratoria w Olsztynie, Rzeszowie, Poznaniu, Gorzowie Wielkopolskim, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu.

Coraz trudniej o środki ochrony

Niektórzy przewoźnicy rezygnują z wyjazdów do Włoch, tym bardziej że zainteresowanie nimi znacznie zmalało. Ci, którzy nie rezygnują z przewozów do Włoch, starają się wyposażyć swoje autokary w maseczki ochronne i środki do dezynfekcji. Tyle że coraz trudniej o nie w hurtowniach, a tam, gdzie można je jeszcze kupić, sprzedawane są po wielokrotnie wyższej cenie, niż do tej pory.

Nie ma jak do tej pory w naszym kraju przypadku zachorowania z powodu koronawirusa. Ale zachorowania są w Europie, zwłaszcza we Włoszech, i należy się spodziewać, że wirus pojawi się również w Polsce.

[prezydent Andrzej Duda po dzisiejszym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, ministrem zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim i głównym inspektorem sanitarnym dr hab. Jarosławem Pinkasem w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego]

W związku z szybkim rozprzestrzenianiem się epidemii zachorowań na ciężkie zapalenie płuc wywoływane przez koronawirusa, prezydent Andrzej Duda zwrócił się dzisiaj do marszałek Sejmu Elżbiety Witek z wnioskiem o zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu. Ma ono mieć formę debaty, podczas której rząd powinien przedstawić szczegółowe informacje na temat sytuacji epidemiologicznej i stanu przygotowań na pojawienie się wirusa.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki na jutro zapowiedział posiedzenie senatorów, którego tematem będzie stan przygotowań do walki z koronawirusem.

Stosuj się do zaleceń służb sanitarnych

Główny Inspektor Sanitarny apeluje do osób, które wróciły z północnych Włoch w ciągu ostatnich 14 dni, aby:

1) Jeśli zaobserwują u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadomiły stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłosiły się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

2) Jeśli nie zaobserwowały u siebie ww. objawów, to przez kolejne 14 dni kontrolowały swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyły temperaturę ciała oraz zwróciły uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią u nich ww. objawy, zakończyły kontrolę.

b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwują ww. objawy to:

  • bezzwłocznie, telefonicznie powiadomiły stację sanitarno-epidemiologiczną
  • lub zgłosiły się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

3) Jeśli miały kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, to powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Czy prosty test genetyczny COLOTECT zastąpi kolonoskopię?

Laboratorium Novazym i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie rozpoczęły badanie porównujące skuteczność testu genetycznego COLOTECT z kolonoskopią.