Bezpłatna infolinia dla kobiet na zakręcie

Bezpłatna infolinia dla kobiet na zakręcie

Fot. Pixabay.com

W czwartek 24 września wystartuje bezpłatna infolinia dla kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy z psychologiem.

Specjaliści będą pełnili dyżury w poniedziałki w godz. 17.00-21.00 oraz w czwartki od 10.00 do 14.00 pod bezpłatnym numerem telefonu 800 909 444.

Przeciążenie i stres w dobie pandemii

Jak wynika z badań, jesienne obniżenie nastroju dotyka około 10 proc. pacjentów, częściej dopada kobiety. W tym roku dodatkowym, istotnym czynnikiem, który wpłynął na zwiększoną labilność emocjonalną, jest – zdaniem ekspertów – przeciążenie i stres związane z pandemią COVID-19. Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet, już 24 września zostanie uruchomiony nowy projekt “Kobieca infolinia – Gedeon Richter i Fundacja Edukacji Społecznej w trosce o zdrowie kobiet”, stworzony z myślą o paniach, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą, wsparcia, pomocy w znalezieniu korzystnych rozwiązań dla bieżących problemów i trudności rodzinnych, zawodowych oraz osobistych.

Eksperci dyżurujący na infolinii to psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem, którzy oferują wsparcie w zakresie psychologicznym, terapeutycznym i rozwojowym, m.in. w przypadku przeżywania silnego stresu, trudności wychowawczych, problemu z radzeniem sobie z trudnymi emocjami, czy doświadczania przemocy psychicznej bądź fizycznej.

– Nierzadko kryzys emocjonalny sprawia, że trudno jest samemu dostrzec najbardziej pomocne w danym momencie rozwiązania. Prowadzi do samoobwiniania się za niepowodzenia i powoduje zachwianie równowagi psychicznej. Dlatego zadaniem terapeuty pracującego w infolinii jest wsparcie kobiet w odnajdywaniu najbardziej efektywnych rozwiązań ich problemów. Rozmowa z kimś, kto spojrzy na problem z innej perspektywy, obiektywnie, bez silnych emocji, może zmienić optykę i wskazać nowe możliwości radzenia sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi. Zadaniem eksperta jest również kierowanie osób korzystających z pomocy zdalnej do lokalnie działających specjalistów i instytucji wspierających w celu kontynuacji pomocy – podkreśla Agnieszka Górecka, wiceprezes Fundacji Edukacji Społecznej. dyrektor Programu Edukacji i Promocji Zdrowia.

Kobiety bardziej narażone na skutki izolacji

Eksperci ONZ alarmują, że w czasie pandemii COVID-19 wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, który jest spowodowany izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, a także utratą członków rodziny. Na negatywne skutki psychologiczne narażone są bardziej kobiety. Projekt Gedeon Richter i Fundacji Edukacji Społecznej wychodzi naprzeciw ich potrzebom.

– Jako firma, której priorytetem jest ochrona zdrowia kobiet, nie możemy pozostać obojętni na wyraźną potrzebę w obszarze psychologicznym i terapeutycznym w trakcie pandemii COVID-19. Sytuacja związana z epidemią zaskoczyła bez wyjątku każdego. Nikt z nas nie był przygotowany na tak dużą zmianę, a tym bardziej na tak nagłą i wprowadzającą wiele ograniczeń. Utrudniony dostęp do usług medycznych, izolacja, edukacja i praca zdalna to czynniki, które mogą wpłynąć na stan psychiczny kobiet w Polsce, co zresztą potwierdziło badanie “Szczęście i kobiecość w czasie zmian” przeprowadzone przez SW Research na zlecenie Gedeon Richter, w którym więcej niż 1/3 respondentek zasygnalizowało, że skutki przeciążenia i stresu w naturalny sposób przekładają się na stan emocjonalny i mniej stabilny nastrój – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor ds. korporacyjnych i relacji zewnętrznych Gedeon Richter Polska.

Jak dodaje, porady telefoniczne to forma rozmowy zapewniająca anonimowość i dająca poczucie intymności rozmówcy. – Są doskonałym rozwiązaniem w czasach, kiedy powinniśmy zminimalizować ryzyko bezpośrednich kontaktów ze względu na możliwość zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – mówi Aneta Grzegorzewska.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

26.02-3.03: Tydzień Wiedzy o Półpaścu. Czy wiesz, co to za choroba?

Każdy, kto przechorował ospę wietrzną, nosi w sobie uśpionego wirusa, który przy spadku odporności może się reaktywować i wywołać półpaśca. Ryzyko zachorowania na tę chorobę gwałtownie wzrasta po 50. roku życia.