Szansa dla dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną

Szansa dla dzieci z ostrą białaczką limfoblastyczną

Fot. materiały prasowe

Fundacja DKMS podjęła się finansowania w Polsce niekomercyjnego, wieloośrodkowego badania klinicznego dla dzieci z nawrotem ostrej białaczki limfoblastycznej.

W tym celu uruchomiła Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, którego ważną częścią jest przeprowadzenie wieloośrodkowego, niekomercyjnego badania, mającego na celu optymalizację leczenia u dzieci ze wznową.

Badanie IntReALL 2010 – szansa na wyzdrowienie dzieci ze wznową choroby

Badanie IntReAll 2010 jest już realizowane w większości krajów europejskich, a także w Japonii i Australii. Powołane w tym celu konsorcjum zrzesza ekspertów specjalizujących się w nowotworach wieku dziecięcego. Ich celem jest m.in. przeprowadzenie największych na świecie badań klinicznych poświęconych wznowie białaczki u dzieci – standardowego i wysokiego ryzyka, które posłużą jako globalne wzorce leczenia.

Optymalizując standardy opieki medycznej, diagnostyki i leczenia, specjaliści dążą do zwiększenia wskaźnika przeżywalności chorych i ograniczenia toksycznego charakteru terapii. Dotychczas do projektu przyłączyło się około 300 europejskich placówek, a Polska, dołączając do tak dużego przedsięwzięcia, ma szansę przyczynić się do rozwoju hematoonkologii i realnie pomóc pacjentom. Co ważne, udział w projekcie polskich pacjentów umożliwia im bezpłatny dostęp do innowacyjnych leków oraz badań diagnostycznych.

Gdzie prowadzone będzie badanie IntReALL 2010

W Polsce badanie realizowane będzie w trzech ośrodkach:

  • Katedrze i Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
  • Klinice Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 3 im. Marii Konopnickiej UM w Łodzi;
  • Katedrze i Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Warszawie.

Nawrót choroby pogarsza rokowanie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną

Według statystyk, na ostrą białaczkę limfoblastyczną zapada rocznie czworo na 100 tys. dzieci. Pomimo znaczącego postępu w leczeniu tej choroby, u około 15-20 proc. małych pacjentów dochodzi do jej nawrotu, a on jest najczęstszą przyczyną śmierci.

15-20 proc. dzieci to dużo. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zoptymalizować protokoły leczenia i wypracować procedury, które zmniejszą toksyczność stosowanych dotychczas terapii, a jednocześnie zwiększą szanse małych pacjentów na powrót do zdrowia. Takie procedury udało się już wypracować w przypadku pierwszego rzutu choroby, więc działania wszystkich specjalistów zaangażowanych w badanie IntReALL 2010 skupią się na wznowie choroby – tłumaczy prof. Ewa Gorczyńska z kliniki Przylądek Nadziei Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, krajowa koordynatorka badania klinicznego IntReALL 2010.

Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS podkreśla, że międzynarodowe badanie IntReAll 2010, którego została krajowym sponsorem, to szansa na skuteczniejsze i mniej toksyczne leczenie wznowy białaczki limfoblastycznej u dzieci.

Zależy nam na tym, żeby Polska była wśród krajów, które rozwijają onkohematologię i zmieniają codzienność chorych, a także ich rodzin. Dzięki uruchomieniu przez nas Programu Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów dzieci zmagające się ze wznową choroby będą miały dostęp do najlepszych, zoptymalizowanych procedur leczniczych – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz.

Oczekiwanie na przełom w leczeniu nawrotu ostrej białaczki limfoblastycznej

Ostra białaczka limfoblastyczna jest najczęstszą chorobą nowotworową w okresie dzieciństwa. U 15-20 proc. pacjentów mimo leczenia dochodzi do nawrotu choroby. Do tej pory w leczeniu wznowy nie udało się osiągnąć żadnego przełomu, czego przyczyną był m.in. brak jednolitych protokołów terapeutycznych, które mogłyby pomóc w ustaleniu optymalnej ścieżki leczenia z uwzględnieniem czynników ryzyka. Drugą istotną przyczyną jest nieskuteczność chemioterapii, na co wpływa znaczna lekooporność komórek białaczkowych.

Sytuację chorych dzieci ma zmienić międzynarodowe badanie IntReAll 2010, którego celem jest poszukiwanie nowych metod leczenia, z użyciem leków biologicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?