Grupa Polpharma zmienia opakowania leków na receptę

Grupa Polpharma zmienia opakowania leków na receptę

Fot. Hayleybarcar/Pixabay.com

Na podstawie wywiadów z farmaceutami i pacjentami, Grupa Polpharma (Polpharma, Medana, Polfa Warszawa) zmienia szatę graficzną opakowań leków na receptę. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko błędów przy wydawaniu leków w aptece i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów.

Zmiana opakowań leków na receptę jest także, jak podkreśla ich producent, częścią strategicznego procesu unifikacji marki, który został rozpoczęty w celu konsolidacji jej portfolio na całym świecie.

„Przygotowanie zmiany i jednolicenie opakowań na 21 rynkach to ogromne przedsięwzięcie, ale to trud warty podjęcia. Proces opracowania nowego opakowania trwał 24 miesiące i zaangażował wielu specjalistów, projektantów opakowań, badaczy, farmaceutów i pacjentów. Oprócz efektów wizerunkowych, czyli podkreślenia przynależności wszystkich naszych przedstawicielstw do Grupy Polpharma czy podkreślenia wspólnej wysokiej jakości naszych leków, naszym głównym celem była poprawa funkcjonalności opakowań. Nowe opakowania uproszczą pracę farmaceutom i zapewnią większe bezpieczeństwo stosowania leków przez pacjentów” – tłumaczy Monika Jasłowska, dyrektor ds. zarządzania markami Grupy Polpharma.

Z badań wynika, że większość opakowań leków na receptę wymaga ogromnej uwagi farmaceuty, ponieważ są do siebie bardzo podobne. Farmaceuci często pracują pod presją czasu, pytań zadawanych przez pacjentów, kolejki oczekujących. Stąd przy wydawaniu leków na receptę łatwo o pomyłkę. Aby zminimalizować ryzyko pomyłek i zwiększyć komfort pracy farmaceuty, nowe opakowania zostały zaopatrzone w następujące udogodnienia:

  • Rozróżnienie kolorystyczne dawek – minimalizuje ryzyko pomyłki.
  • Nazwa leku i dawka podane dużą czcionką – ułatwia szybkie rozróżnienie nazw leków i dawek.
  • Nazwa leku i dawka widoczna na trzech ściankach opakowania – przy ograniczonym miejscu w szufladach apteki są teraz widoczne niezależnie od sposobu ułożenia leków (w pionie, poziomie czy płasko).
  • Tabela stosowania leku – daje możliwość zapisania pacjentowi przez farmaceutę pory dnia przyjmowania danego leku.
  • Oznaczenie odpowiednich grup terapeutycznych kolorem – ułatwia katalogowanie leków w aptece.

Na zmianach zyskują również pacjenci. Rozróżnienie kolorystyczne oraz wyraźna czcionka z nazwą i dawką leku jest dużym ułatwieniem dla osób starszych i słabowidzących. Tabela stosowania leku, znajdująca się z tyłu opakowania, umożliwia zapisanie pory jego przyjmowania, co wpływa na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych. A ważne informacje (nazwa, dawka, zawartość) widoczne na trzech ściankach opakowania pozwolą pacjentowi szybciej odszukać lek w domowej szufladzie.

Codziennie w każdej polskiej aptece farmaceuci sprzedają średnio 186 opakowań leków na receptę, co miesięcznie daje 4 tys. sztuk opakowań. Średnio każdy pacjent wykupuje miesięcznie cztery opakowania leków na receptę.

 

1 Comment

  1. Większej porażki w życiu nie widziałam, wszystkie leki wyglądają tak samo, atropina i efedryna wygladaja przerażająco podobnie, lignokaina i bupiwakaina to samo.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

You may also like

Duet do zadań specjalnych. Znajdziesz go w kosmetykach do twarzy, włosów i dłoni

Łagodzenie podrażnień, nawilżenie i regeneracja to podstawa jesiennej