Poznań: 8 i 9 września wielkie sprzątanie brzegów Warty. Możesz się przyłączyć

Poznań: 8 i 9 września wielkie sprzątanie brzegów Warty. Możesz się przyłączyć

W ramach akcji “Sprzątanie świata – Polska”, 8 i 9 września sieć Lidl wraz z Fundacją Nasza Ziemia chcą oczyścić brzegi Warty z zalegających na nich śmieci.

Rzeki to najsilniej zróżnicowany biologicznie ekosystem na naszej szerokości geograficznej. Niosą ukojenie mieszkańcom oraz dają schronienie i miejsce do życia setkom gatunków ryb, ssaków i rzadkich roślin. Jedną z nich jest Warta, trzecia pod względem długości rzeka w Polsce, przepływająca aż przez pięć krain geograficznych, 21 jeden miast i ponad 1 tysiąc wsi. Najbardziej kojarzona jest jednak z regionem Wielkopolski. Jest jej symbolem i to ona będzie bohaterką akcji organizowanej 8-9 września przez Lidl Polska i Fundację Nasza Ziemia. Głównym celem inicjatywy „WARTA warta posprzątania” będzie usunięcie ze środowiska plastiku, który zalęgając w przestrzeni, nie tylko wpływa na estetykę miasta, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla żyjących nad rzeką ptaków i zwierząt. Organizatorzy nie poprzestaną jednak na sprzątaniu – chcą edukować ludzi na temat wpływu plastiku na przyrodę oraz mobilizować ich do aktywnego dbania o czystość okolic rzeki.

– 8 i 9 września, dzięki firmie Lidl Polska, w ramach 29. edycji akcji “Sprzątanie świata – Polska”, wraz z Urzędem Miasta Poznania i Zakładem Zagospodarowania Odpadów w tym mieście, posprzątamy brzegi Warty. W tym roku łączymy się pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze” – te wyprodukowane przez człowieka, ale też te porzucone w naturze – w lasach, parkach czy nad brzegami rzek. Wynik tej akcji uwzględniony będzie w raporcie, który jak co roku jest podsumowaniem ogólnopolskich wysiłków wszystkich wolontariuszy. Zatem serdecznie zapraszamy mieszkańców Poznania do wspólnego sprzątania i głośnego powiedzenia STOP śmieceniu w naturze – mówi Grzegorz Mikosza, główny koordynator akcji “Sprzątanie świata – Polska”, którą od 1994 roku koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Plastikowe zanieczyszczenia stanowią coraz większy problem dla ludzi, zwierząt i środowiska, co pokazują dane Komisji Europejskiej. Według nich ponad 80 proc. odpadów zanieczyszczających morza i plaże – nie tylko w Unii Europejskiej, ale na całym świecie – to tworzywa sztuczne.

Zgodnie z hasłem: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”, w ramach inicjatywy „WARTA warta posprzątania”, Lidl bierze odpowiedzialność za plastik, który już znajduje się w środowisku naturalnym i nie został poddany recyklingowi. Inicjatywa powstała jako część akcji „River Cleanup Collective” w ramach międzynarodowej strategii ograniczania plastiku Grupy Schwarz „REset Plastic”. Aby zminimalizować swój wpływ na środowisko naturalne, poza dalszym ograniczaniem plastiku, Lidl podjął się zastąpienia do 2025 roku wszystkich opakowań swoich produktów marek własnych tworzywami nadającymi się do recyklingu. Sieć wykorzystywać w nich będzie również średnio 25 proc. recyklatu.

– Rezygnujemy z plastiku wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, we wszystkich obszarach naszej działalności. Zdajemy sobie jednak sprawę, że działając tylko wewnątrz, nie rozwiążemy problemu, jakim jest rosnąca liczba zanieczyszczeń. Dlatego łączymy siły wraz z naszymi koleżankami i kolegami w innych państwach oraz podejmujemy działania na rzecz środowiska. W Polsce, ze względu na nasze historyczne i biznesowe powiązanie z Poznaniem, postanowiliśmy posprzątać brzegi Warty. Do udziału w akcji zaprosiliśmy też Fundację Nasza Ziemia, której działania śledzimy i szanujemy od lat. Wspólny projekt potrwa dwa dni i mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, wolontariuszy i poznaniaków, zdołamy oczyścić z plastiku brzegi trzeciej największej rzeki w Polsce. Chcemy, aby nadal mogła ona zachwycać i pełnić swoją rolę jako schronienie dla setek gatunków ryb, zwierząt i roślin. Do udziału w akcji zapraszamy każdego, komu dobro środowiska leży na sercu: uczniów, seniorów, grupy hobbystyczne. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc – mówi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR w Lidl Polska.

Punkty zbiórki dla wszystkich osób zainteresowanych wsparciem akcji sprzątania brzegów Warty zlokalizowane będą:

  • 8 września przy Parku Szelągowskim (w godz. 10:00-14:30) i powyżej Mostu Lecha (w godz. 11:00-15:30);
  • 9 września przy Bramie Poznania (w godz. 10:00-14:30).

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.