Już wkrótce leki onkologiczne będą produkowane w Polsce. Gdzie?

Już wkrótce leki onkologiczne będą produkowane w Polsce. Gdzie?

Fot. PAP/T. Klepczyński

W Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, które powstaje na terenie warszawskiej Polfy Tarchomin, powstaną dwie linie produkcyjne. Start nowej fabryki planowany jest na przełomie 2024 i 2025 roku.

Budowa Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych weszła w kolejną fazę. Wkrótce znajdujące się we wznoszonym budynku instalacje zostaną obudowane specjalistycznymi ścianami i sufitami farmaceutycznymi. Na powierzchni 12 tys. mkw. powstaną dwie linie produkcyjne. Jedna będzie dozować substancje płynne i proszki, na drugiej dozowane będą proszki i napełniane ampułkostrzykawki. Rocznie będzie się produkowanych ponad 20 mln fiolek i 6 mln ampułkostrzykawek. Znajdą się tam również laboratoria przeznaczone do kontroli jakości i prowadzenia badań rozwojowych.

Szczególne znaczenie będzie miała produkcja leków przeciwnowotworowych stosowanych w leczeniu chorych m.in. na raka piersi, ostrej białaczki czy szpiczaka mnogiego. Będą tu także powstawały wysokoaktywne leki wykorzystywane w leczeniu chorób grzybiczych, w reumatologii i anestezjologii oraz antybiotyki iniekcyjne.

– Pandemia COVID-19 i rosyjska agresja na Ukrainę pokazały, że potężna część produkcji farmaceutycznej powinna być zlokalizowana we własnym kraju. Dlatego inwestujemy w fabrykę leków onkologicznych na warszawskim Tarchominie — przekonuje Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Według niego ta inwestycja to odpowiedź na zapotrzebowanie rynku farmaceutycznego, a także sposób na zatrzymanie w Polsce dobrze wykształconych specjalistów, którzy — szukając możliwości rozwoju — wyjeżdżają za granicę.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych ma mieć możliwości, jakich w Polsce nie ma żadna inna firma farmaceutyczna (i jakie ma niewiele zakładów w Europie).

– Zakładów o takim skomplikowaniu, o takiej trudności produkcji, jest tylko kilka. Trafiamy do elitarnego grona. Jednocześnie rośnie bezpieczeństwo lekowe w Polsce — przekonuje Jarosław Król, prezes Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa S.A.

Jego zdaniem o skali przedsięwzięcia świadczy wysoki koszt inwestycji (blisko 600 mln zł) w stosunku do obrotów Polfy Tarchomin (350 mln zł). Polfa Tarchomin, jak podkreśla, nie odważyłaby się na tak duże przedsięwzięcie, gdyby nie rządowe dokapitalizowanie.

Robert Chabros, kierownik projektu Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych w Polfie Tarchomin, przekonuje, że obiekt jest unikatowy ze względu na zastosowane w nim najnowsze na świecie i sprawdzone za granicą rozwiązania technologiczne.

– Asortyment służący do realizacji instalacji budynkowych jest oparty głównie na dostawcach i producentach skandynawskich, niemieckich, luksemburskich, szwajcarskich i austriackich. Kraje takie jak Szwajcaria czy Austria to producenci, którzy od lat działają w farmacji, mają sprawdzone i niezawodne rozwiązania. A tylko takie mogą być stosowane w fabryce, która w okresach zwiększonego popytu powinna działać 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu — mówi Robert Chabros.

Przedstawiciele Polfy Tarchomin liczą na to, że do końca roku nowy obiekt wystąpi o pozwolenie na użytkowanie. Część niezbędnych urządzeń, jak choćby liofilizator (największy wyprodukowany na rynek europejski), jest już na miejscu, inne są w fazie testów. Fabryka ma rozpocząć pracę na przełomie 2024 i 2025 roku.

Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie TopBuilder. To jedna z najbardziej pożądanych nagród na polskim rynku budowlanym, zwycięstwo w kategorii nowo powstałych budynków o nowoczesnych rozwiązaniach architektonicznych, podkreśla elitarność całego projektu, który nie tylko jest doceniany za walory produkcyjne, ale również za zastosowane rozwiązania architektoniczne i instalacyjne.

Polfa Tarchomin jest jedną z najstarszych firm farmaceutycznych w Europie. Działa od 1823 roku. Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A. zatrudniają blisko 900 pracowników, posiadają 30 linii produkcyjnych i wytwarzają ponad 50 produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Spółka oferuje pacjentom i lekarzom m.in. najszerszą ofertę klasycznych insulin ludzkich, zapewniając stały dostęp do leku ratującego życie dla chorych na cukrzycę. Polfa Tarchomin jest także największym producentem antybiotyków w Polsce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Upał może być bardzo groźny dla serca i naczyń

W trakcie upału serce pracuje intensywniej niż zwykle. Jednak u osób z chorobą wieńcową, po zawale, z wadami zastawkowymi lub nieleczonym nadciśnieniem tętniczym może nie sprostać dodatkowym obciążeniom.