Europejskie Centrum Diagnostyki Molekularnej, Obrazowej i Metabolizmu otwarto po remoncie

Europejskie Centrum Diagnostyki Molekularnej, Obrazowej i Metabolizmu otwarto po remoncie

W Instytucie Matki i Dziecka otwarto przebudowany, wyremontowany i wyposażony budynek C, w którym mieści się Europejskie Centrum Diagnostyki Molekularnej, Obrazowej i Metabolizmu Matki i Dziecka. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł.

Inwestycja w centrum to kolejny milowy krok w realizacji strategii naukowo-klinicznej Instytutu Matki i Dziecka. Centrum jest nowym, bardzo ważnym punktem na krajowej mapie zdrowia i pomoże nam poszerzać wiedzę edukacyjno-diagnostyczną o genetyce człowieka. Po zakończeniu inwestycji powierzchnia użytkowa budynku C znacznie się zwiększyła, dzięki czemu mogliśmy scentralizować pracownie Zakładu Genetyki Medycznej, które do tej pory znajdowały się w dwóch oddzielnych budynkach. A to utrudniało organizację pracy zakładu – mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka. – Za nami nie tylko pełna termomodernizacja z wykorzystaniem najnowszych technologii, ale co najważniejsze, stworzenie pod jednym dachem bazy lokalowej pozwalającej na pełne wykorzystanie potencjału kadrowego całego zespołu i pracę z pokaźną ilością sprzętu laboratoryjnego zakupionego w ostatnich latach — dodaje.

Laboratoria placówki zostały wyposażone w wysokiej klasy aparaturę i urządzenia diagnostyczne. Pozwolą one Zakładowi Genetyki Medycznej wykorzystywać najbardziej aktualne metody wysokoprzepustowego sekwencjonowania DNA w diagnostyce różnych chorób genetycznych. Inwestycja została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Zdrowia oraz ze środków pochodzących z Funduszy Europejskich. Łączna kwota dofinansowania przekroczyła 10 mln zł.

Zakład Genetyki Medycznej, ze swoją ponad 50-letnią tradycją, jest jednym z najstarszych tego typu zakładów w Polsce. Jesteśmy świetnie wyposażoną placówką, której fundamentem jest bardzo dobra, młoda i bardzo ambitna kadra naukowa. W ramach formuły badawczo-rozwojowej obowiązującej w Instytucie prowadzimy diagnostykę, badania i poradnictwo w chorobach genetycznych uwarunkowanych. Wierzę, że najnowsze technologie, pomysły i inwestycje takie jak ta, przy jednoczesnym naszym zaangażowaniu pozwolą nam kontynuować ścieżkę rozwoju – podkreśla dr hab. Jerzy Bal, kierownik Zakładu Genetyki Medycznej w Instytucie Matki i Dziecka.

Dodatkowo w 2022 roku, dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia, Instytut Matki i Dziecka kupił nowoczesny ambulans neonatologiczny typu „N” wraz z wyposażeniem, a także nowoczesny sprzęt medyczny, w tym: inkubator otwarty, mikrotom, ultrasonograf i tourniquet.

Nowa karetka Instytutu Matki i Dziecka to jeden z najnowocześniejszych takich ambulansów w kraju. To dla nas bardzo potrzebne wsparcie, bo jako Instytut odpowiadamy za znaczną część transportów noworodkowych na całym Mazowszu, często przewożąc najmłodszych pacjentów w najcięższym stanie. Co więcej, nasz zespół ratunkowy cały czas jest w pełnej gotowości, pełniąc dyżur 24 godziny na dobę. W pełni wyposażony, nowoczesny ambulans pomoże zatroszczyć się o zdrowie i życie najmłodszych pacjentów najlepiej, jak się da – mówi Milena Kraszewska-Sulich, z-ca dyrektora ds. administracyjno-eksploatacyjnych Instytutu Matki i Dziecka.

Źródło: materiały prasowe

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Perfecta Ceramedica Pep-3 – synergiczne działanie ceramidów i peptydów

Marka Perfecta wprowadziła na rynek nową linię kosmetyków Ceramedica Pep-3 z ceramidami i peptydami, które błyskawicznie spłycają zmarszczki, ujędrniają skórę i przyspieszają syntezę kolagenu.