Bezpłatne badania spirometryczne w Warszawie

Bezpłatne badania spirometryczne w Warszawie

Fot. materiały prasowe

Kaszlesz lub masz duszności, a do tego mieszkasz w mieście, w którym często pojawia się smog? Sprawdź, czy nie masz astmy lub przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). 25 września do Warszawy przyjedzie spirobus – mobilne centrum diagnostyczne, w którym będzie można wykonać bezpłatną spirometrię.

Wczesne rozpoznanie astmy lub POChP pozwala na wdrożenie odpowiedniego leczenia i kontrolę choroby. Niestety, nie zawsze trafiamy w porę do lekarza, często ignorując pierwsze objawy, takie jak: duszności, kaszel czy ucisk w klatce piersiowej. Teraz jednak pojawia się okazja, aby sprawdzić kondycję swoich oskrzeli i płuc, zwłaszcza przed jesienią, kiedy nad stolicę znów może wrócić smog.

Zbadaj pojemność swoich płuc

Już w najbliższy wtorek na bulwary Wisły (ul. Solec 8) przyjedzie spirobus, w którym technicy medyczni wykonywać będą bezpłatną spirometrię. To proste i bezbolesne badanie pozwala sprawdzić czynność płuc. Wystarczy tylko dmuchnąć w specjalny ustnik. Z badań spirometrycznych będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec stolicy, ale także przyjezdni. Nie jest wymagane na nie skierowanie od lekarza, ani wcześniejsze umówienie się. Decyduje kolejność przyjścia. Spirometria jest bezpłatna i można ją wykonać bez przygotowania. Będzie wykonywana od godz. 10 do 18.

– Nawet jeśli nie mamy niepokojących objawów, zbadajmy się, tak dla pewności. Wczesna diagnoza może uratować nam życie – zachęcają przedstawiciele firmy Kärcher,organizatora badań, które są częścią akcji ekologicznej „Czysta przestrzeń – wspólna sprawa”. Partneruje jej Urząd Miasta st. Warszawy.

Do udziału w bezpłatnej spirometrii namawiają przede wszystkim osoby z tzw. grupy ryzyka, czyli palaczy, alergików, osoby w podeszłym wieku, osoby z nadwagą, a także chorujące na atopowe zapalenie skóry. – Badanie jest okazją, żeby upewnić się, czy wszystko z naszym układem oddechowym jest w porządku. Mając wynik, możemy pójść do lekarza i go skonsultować – podkreśla Magdalena Kwoka z działu marketingu firmy Kärcher.

Badania dla dorosłych, warsztaty dla dzieci

W trakcie badań odbywających się w spirobusie, we współpracy ze stołecznym ratuszem, na Bulwarze Flotylli Wiślanej prowadzone będą warsztaty ekologiczne dla dzieci. Pod okiem naukowców najmłodsi będą mogli wykonać eko-eksperymenty i dowiedzieć się np. skąd się bierze smog, jak wyglądają zanieczyszczenia oraz z czego składa się powietrze, którym oddychamy. Udział w warsztatach może wziąć każde dziecko. Dołączą do nich maluchy z okolicznych przedszkoli i uczniowie szkół podstawowych.

Wszystkim uczestnikom rozdawane będą maseczki antysmogowe oraz specjalny poradnik dla mieszkańców, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. jak każdego dnia troszczyć się o środowisko, jak zachować się w obliczu smogu i innych zanieczyszczeń.

Wraz z akcją edukacyjną prowadzona będzie także wielka akcja sprzątania Bulwaru Flotylli Wiślanej. Już od godz. 7 na deptaku pracować będzie 7 nowoczesnych maszyn komunalnych, sprowadzonych specjalnie na tę okazję do stolicy. Maszyny będą usuwać m.in. plamy z jedzenia, zeschnięte gumy do żucia, ograniczą także ilość pyłów z wtórnej emisji PM10 i PM2,5.

Mieszkańcy będą mogli zobaczyć, w jaki sposób dziś można usuwać z przestrzeni miejskiej zabrudzenia i groźne pyły. Będą mogli także osobiście przekonać się, skąd się takie zabrudzenia biorą oraz jak trudno je usunąć. Jesteśmy przekonani, że taka nietypowa lekcja da wielu osobom do myślenia i sprawi, że staniemy się bardziej odpowiedzialni, spacerując, bawiąc się czy wypoczywając w takich miejscach – mówi Magdalena Kwoka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?

"To nie jest zawód dla kobiet", "Może zajmij się czymś łatwiejszym, to zbyt trudne dla ciebie", "Masz za małą wiedzę i umiejętności", "Nie dasz rady, nie nadajesz się". Takie zdania słyszą na początku swojej kariery kobiety w IT. Jakie znaczenie ma płeć w tej branży?