Dziecko i pies – najlepsi przyjaciele

Dziecko i pies – najlepsi przyjaciele

Fot. Pixabay.com

Obecność psa w domu wpływa korzystnie na wszystkich domowników. Stając się pełnoprawnym członkiem całej rodziny, pies będzie niezastąpionym kompanem zabaw, motywatorem do regularnych spacerów oraz nieodłącznym towarzyszem wielu codziennych aktywności. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykła relacja, która nawiązuje się pomiędzy dzieckiem i psem.

Według badania opublikowanego przez University of Liverpool w International Journal of Environmental Research and Public Health, przeprowadzonego we współpracy z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM, obecność zwierząt w domu pozytywnie wpływa na rozwój umiejętności społecznych oraz samoocenę dzieci.

Maluchy wychowujące się z czworonożnym przyjacielem uczą się cierpliwości, tolerancji, opieki, odpowiedzialności i w naturalny sposób stają się empatyczne.

Relacja, która kształtuje się między młodym człowiekiem a zwierzęciem, wpływa na umiejętność nawiązywania relacji międzyludzkich, wzmacnia poziom samoakceptacji i rozwija wyobraźnię. Zwierzęta pełnią niebagatelną rolę w rozwoju poznawczym dzieci, przyczyniając się do wzmacniania takich aspektów jak spostrzegawczość, umiejętność rozumowania, podejmowania decyzji czy skupienia uwagi. Obecność psa sprzyja bardziej efektywnej nauce, pomaga ćwiczyć pamięć i stymuluje rozwój mowy.

„Pies dostarcza towarzystwa oraz odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju intelektualnym i społecznym młodego człowieka, także na dalszych etapach jego życia. Obecność czworonoga w domu uczy odpowiedzialności, poczucia obowiązku oraz systematyczności. Czworonożny przyjaciel daje także poczucie bezpieczeństwa, stabilności i ciepła. Kształtuje wrażliwość, rozbudza empatię i stanowi źródło bezkrytycznego wsparcia i akceptacji” – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt firmy Mars Polska.

Możliwość obcowania i zabawy z psem ma również istotny wpływ na redukcję stresu u dzieci. Doświadczenia przeprowadzone przez naukowców z Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM i University of Florida potwierdziły, że interakcja z pupilem realnie wpływa na obniżenie poziomu kortyzolu, potocznie zwanego hormonem stresu. Od wielu lat psy pomagają także w redukcji objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci.

Wyniki 10-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z UCI School of Medicine i WALTHAM potwierdzają efektywność terapii angażującej psy. Dzieci, które brały udział w zajęciach popularnie nazywanych dogoterapią, doświadczyły zmniejszenia symptomów nieuwagi przy jednoczesnej poprawie umiejętności społecznych. Co więcej, zaobserwowano u nich znacznie mniej objawów chorobowych w późniejszym okresie, co jest kolejnym dowodem na skuteczność tej metody.

Psy pomagają nie tylko w zmaganiach z deficytami uwagi, ale są również receptą na inną chorobę cywilizacyjną – epidemię otyłości. W związku z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu z roku na rok wzrasta liczba otyłych dzieci i młodzieży. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że problem otyłości na świecie dotyczy już 41 mln dzieci poniżej 5. roku życia! Dzięki konieczności zapewnienia pupilowi codziennych spacerów, zabaw i różnorodnej aktywności, dzieci mają powód do ruchu i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Z kolei wśród młodzieży i dorosłych w ostatnich latach popularne staje się m.in. bieganie razem z psami.

Obecność psa bardzo pozytywnie wpływa na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną ludzi, a w szczególności wspaniale wspiera i stymuluje rozwój dzieci. Aby relacja człowieka ze zwierzęciem była pełna, jakościowa i satysfakcjonująca, nie może jednak pozostawać jednostronna. Potrzeby psa także muszą być spełniane.

Rodzice od najmłodszych lat powinni uczyć swoje pociechy szacunku, troski i dbałości o zwierzęta. Dostarczając psu pełnoporcjowego jedzenia i przysmaków funkcjonalnych, zapewniając mu odpowiednią opiekę weterynaryjną i aktywność fizyczną, spełniając wszystkie jego potrzeby behawioralne oraz dając mu dużo czułości i ciepła, możemy mieć pewność, że szczęśliwy, zadbany pies ofiaruje nam w zamian wiele radości, swoje oddanie i bezgraniczną, szczerą miłość.

„Przed podjęciem decyzji o przyjęciu psa do swojej rodziny, wielu rodziców zastanawia się, czy wychowywanie dziecka w obecności zwierzęcia to dobry pomysł. Oczywiście, jest to całkowicie naturalne pytanie. Niemniej jednak, jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań, na przykład zdrowotnych, towarzystwo czworonoga ma bardzo pozytywny wpływ na wychowanie i rozwój potomstwa. A nasz pupil także otrzymuje wiele dobrego – staje się nieodłącznym, otoczonym opieką i miłością członkiem rodziny” – przekonuje Małgorzata Głowacka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may also like

Pobierz aplikację Stretchme App i ćwicz w domu

Bezpieczne treningi w domu bez obecności trenera? Dzięki